Czy sauna ma wpływ na kondycję skóry?

sauna a skora

Kąpiele w saunie pobudzają gruczoły potowe, wspomagając tym samym oczyszczanie organizmu. Wraz z potem usuwane są wszelkie toksyny i zanieczyszczenia, a to z kolei ma korzystny wpływ właśnie na stan skóry. Co dokładnie dzieje się z nią w trakcie saunowania i jakie efekty przynoszą regularne seanse?

Co dzieje się ze skórą podczas saunowania?

W trakcie sesji saunowej poprawia się ukrwienie skóry, a warstwa rogowa naskórka ulega nawodnieniu. W wyniku odblokowania gruczołów łojowych usuwany jest również nadmiar sebum. Procesy metaboliczne w komórkach skóry przyspieszają, rozszerzają się pory, a skóra po seansie jest znacznie lepiej dotleniona i ukrwiona. Co więcej, wysoka temperatura to sposób na naturalny drenaż limfatyczny, pomocny w walce m.in. z rozstępami czy cellulitem. Wspomaga ona również usuwanie z organizmu toksyn oraz zanieczyszczeń – nie bez powodu saunowanie jest polecane osobom z problemami skórnymi, np. łuszczycą lub trądzikiem. Mowa nie tylko o trądziku na twarzy, ale również o wypryskach na dekolcie, plecach czy innych partiach ciała. Sauna jest też często wykorzystywana w kuracjach spowalniających procesy starzenia się. Ciepło może bowiem wspomagać stymulację produkcji kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry – to właśnie jego utrata wiąże się z jej szybszym starzeniem się.

Rezultaty kąpieli saunowych widoczne na skórze

Już nawet jeden seans w saunie pozwala zauważyć pierwsze efekty na skórze – regularne saunowanie ma więc zbawienny wpływ na jej kondycję. W wyniku systematycznych kąpieli skóra staje się jędrniejsza, gładsza i bardziej elastyczna. Można zaobserwować również jej większe rozświetlenie oraz poprawę kolorytu – po kąpieli w saunie cera jest często bardziej zaróżowiona. Ponadto korzystanie z sauny wpływa pozytywnie na poziom nawilżenia naskórka – może to być więc dobry wybór dla osób, które borykają się z problemem przesuszonej, odwodnionej skóry. Saunowanie pomaga również w spłycaniu zmarszczek, które pojawiają się na skórze wraz z upływem lat.

Redukcja obrzęków i nie tylko

Seanse saunowe nie tylko wpływają na elastyczność czy odcień skóry, ale i stanowią prawdziwe remedium na obrzęki. Wraz z potem z organizmu wydalana jest sól – a to właśnie ona zatrzymuje wodę, powodując często puchnięcie ciała. Saunowanie może wspomagać również walkę z cellulitem – za jego powstawanie odpowiada bowiem nadmiar soli oraz wody. Co więcej, kąpiele w saunie pomagają w zmiękczaniu różnego rodzaju blizn. Naprzemienne ogrzewanie i ochładzanie ciała powoduje bowiem rozszerzanie i zwężanie się drobnych naczyń włosowatych – a to skutkuje szybszą regeneracją skóry.

VINGBERG Sauna Scandit5 197

Problemy skórne – przeciwskazania do korzystania z sauny

W niektórych przypadkach korzystanie z sauny może nie być wskazane – każdorazowo warto więc zasięgnąć opinii lekarza. Mowa m.in. o cerze naczynkowej – wysoka temperatura rozszerza bowiem naczynia krwionośne, co może spowodować nasilenie się problemu. Z saunowaniem lepiej wstrzymać się również w przypadku posiadania świeżych ran i strupów, aż do momentu zabliźnienia się. Osoby ze skórą atopową mogą zażywać kąpieli saunowych, jednak należy wówczas pamiętać o częstym wycieraniu potu. Nadmierne pocenie się działa bowiem na skórę z AZS wysuszająco i dodatkowo ją podrażnia. Konsultacja z lekarzem dermatologiem przed kąpielą w saunie jest wskazana także w przypadku osób ze skórą wrażliwą i skłonną do zaczerwienień.

Choroby skóry po pobycie w saunie – jak ich uniknąć?

Niewłaściwe korzystanie z sauny może niekiedy prowadzić do powstawania problemów skórnych – wiele drobnoustrojów chorobotwórczych lubi bowiem wilgotne i ciepłe środowisko. Warto zatem wiedzieć, jak postępować podczas seansów, aby uchronić się przed ewentualnym zarażeniem. Jedną z najważniejszych kwestii jest używanie ręcznika – najlepiej położyć go nie tylko na ławce, ale i pod stopami. Ręcznik na podłodze może bowiem zapobiec powstaniu kurzajek czy ewentualnemu zakażeniu grzybicą. Przed kąpielą saunową należy również dokładnie umyć i osuszyć ciało, a w razie zadrapań lub ran otwartych – najlepiej poczekać z sesją do momentu ich zagojenia się.

Jakie są inne korzyści z saunowania?

Kąpiele w saunie niosą za sobą wiele korzyści nie tylko dla samej skóry, ale i dla wielu układów w organizmie. Regularne saunowanie poprawia krążenie krwi i wydolność serca, wpływa na układ oddechowy i sprzyja regeneracji organizmu – np. po intensywnej aktywności fizycznej. Pomaga ono również zmniejszyć dolegliwości bólowe mięśni oraz stawów, wpływa na metabolizm i wspiera walkę z niechcianymi infekcjami. Nie można nie wspomnieć również o poprawie samopoczucia psychicznego czy lepszym śnie.

wiadro do sauny

Jeśli od dawna marzysz o inwestycji we własną saunę ogrodową, w Vingberg znajdziesz zarówno sauny fińskie, jak również nowoczesne i kanadyjskie modele. Sprawdź, która z nich najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom i zapewnij sobie codzienny relaks pełen zdrowotnych korzyści.

Napisz do nas

Zgoda RODO