Naturalne sposoby radzenia sobie ze stresem

metody walki ze stresem

Stres to często nieodłączny towarzysz w codziennym życiu, jednak taka kompania niestety nie wychodzi nam na zdrowie. Jeśli jest go zbyt wiele, cierpi na tym nie tylko nasze ciało, ale też dusza. Nagromadzone wewnątrz napięcia, jeśli nie znajdują ujścia, mogą przyczyniać się do powstawania problemów ze snem i rozwijania się różnych chorób psychosomatycznych. Jak zatem radzić sobie ze stresem? Istnieje na to wiele naturalnych sposobów.

AdobeStock 197552632

Najprostsza metoda na stres? Niespieszny spacer czy długa kąpiel

Czasami trzeba naprawdę niewiele, by lepiej się poczuć i nabrać dystansu do otaczającego nas świata i problemów, z jakimi musimy się zmagać. Samotny spacer w ciszy to prawdziwy balsam dla duszy. Również wanna, pełna ciepłej wody i wonnej piany, to dla wielu osób idealne zakończenie stresującego dnia. Mięśnie się odprężają, a przyjemny zapach pomaga odgonić przykre myśli. Taki rytuał kąpielowy można wzbogacić o różnorodne zabiegi kosmetyczne. Poczucie, że zadbało się o siebie, jest bardzo potrzebne i ważne w walce ze stresem.

AdobeStock 176877115

Dobra książka albo film w doborowym towarzystwie – by ukoić skołatane nerwy

Gdy pogoda nie sprzyja przechadzaniu się na świeżym powietrzu, sięgnijmy po dobrą książkę i zanurzmy się w lekturze. Idealnym towarzyszem dla takiego książkowego tete-a-tete jest kubek aromatycznej herbaty, gorącej czekolady lub rozgrzewającej kawy. I jeszcze koc. A najlepiej dwa! Czasami jesteśmy w tak złym nastroju, że z pomocą może przyjść jedynie przyjaciel albo ukochana osoba u boku i dobra komedia w telewizji. Nie należy zatem lekceważyć siły dobrego kina i zawsze warto mieć na podorędziu kilka tytułów, którymi poratujemy się w gorszych czasach.

AdobeStock 72612128

Aromaterapia dla zestresowanych – kojąca moc zapachów

Nie od dziś wiadomo, że odprężająco działa też aromaterapia, która uznawana jest za jedną z najlepszych metod naturalnych wykorzystywanych do walki ze stresem. Z jej dobroczynnych właściwości można korzystać w zaciszu własnego domu, wybierając odpowiednie olejki eteryczne. Ukojenie przynoszą w szczególności zapachy, takie jak: lawenda, melisa, róża czy drzewo cedrowe. Kilka kropel płynu dodanych do kąpieli lub kominka zapachowego pozwoli zrelaksować się i odgonić złe myśli. Olejki eteryczne można użyć także do masażu relaksacyjnego, który również sprawdza się dobrze, jeśli chodzi o redukowanie poziomu stresu.

AdobeStock 178009617

Sport – naturalny sprzymierzeniec w walce ze stresem

Nie możesz oderwać myśli od problemów i nieustannie stresujesz się troskami życia codziennego? Spróbuj postawić na aktywność fizyczną, bo być może ta metoda okaże się dla Ciebie najlepsza. Nie bez powodu utarło się stwierdzenie, że „sport to zdrowie”, a wiele osób traktuje go jako odskocznię od bieżących problemów i sposób na odreagowanie. Ćwiczenia fizyczne wpływają bowiem nie tylko na Twój stan fizyczny, ale i psychiczny – rozładowują napięcie psychiczne i polepszają nastrój. Pamiętaj, by zdecydować się na wysiłek, który sprawia Ci przyjemność. Zumba, bieganie, jazda na rowerze, pływanie, a może jazda konna? Możliwości jest wiele!

AdobeStock 124116092 1

Sauna i balia ogrodowa – zdrowie i relaks w jednym

Kto jeszcze nigdy nie zasmakował saunowania, powinien koniecznie nadrobić zaległości. Ten rytuał ma wszechstronne dobroczynne działanie na ludzki umysł i ciało. Pomaga zregenerować mięśnie i usunąć napięcie będące wynikiem długotrwałego stresu. Co więcej, sauna wspiera odporność, co jest szczególnie istotne w okresie jesienno-zimowym. Po stronie zalet korzystania z sauny trzeba też zapisać to, że doskonale oczyszcza organizm z toksyn i przyczynia się do poprawy wyglądu i kondycji skóry.

VINGBERG SCANDIT 59

W niektórych saunach nowoczesnych dla wzmocnienia efektu terapeutycznego stosuje się dodatkowo specjalnie wyselekcjonowane światła. I tak światło żółte wykazuje działanie pobudzające, ale przywraca też poczucie bezpieczeństwa. Światło białe jest niezastąpione w miesiącach, kiedy mamy niewiele słońca. Uzupełnia energię i pobudza wytwarzanie serotoniny. Niebieska barwa światła jest zalecana w stanach lękowych i nerwicowych, ponieważ skutecznie odpręża, wycisza i pomaga w zasypianiu. Na problemy z sercem zaradzi światło zielone, zaś barwa czerwona pomaga zwalczać depresję oraz pobudzić aktywność emocjonalną i umysłową.

AdobeStock 296615260 1

Tych kilka pomysłów oczywiście nie wyczerpuje wszystkich możliwości naturalnego radzenia sobie ze stresem. Bardzo dobre rezultaty przynosi także przygotowanie dobrego, zdrowego i sycącego jedzenia, słuchanie muzyki lub oddawanie się słodkiemu nic nierobieniu. Ważne, by wypróbować kilka metod i wybrać te, które są dla nas najlepsze. Każdy sposób jest dobry, jeśli jest skuteczny!

Napisz do nas

Zgoda RODO