Jak zadbać o zdrowie? Praktyczne porady
Zdrowie to jedna z najcenniejszych życiowych wartości – warto więc dbać o nie każdego dnia. Wymaga to jednak pewnych świadomych wyborów, a niekiedy i zmiany nawyków. Jak więc zadbać o zdrowie, aby cieszyć się nim przez lata?
Zdrowa, zbilansowana dieta
Jednym z najważniejszych elementów dbania o zdrowie jest zwracanie uwagi na to, co każdego dnia znajduje się na naszym talerzu. Zbilansowane, odżywcze posiłki dopasowane do osobistych potrzeb i codziennego stylu życia to podstawa. Spożywane na co dzień produkty powinny dostarczać organizmowi niezbędnych składników odżywczych, m.in. witamin i minerałów. Ważne, aby każdego dnia w diecie pojawiała się odpowiednia ilość owoców oraz warzyw, porcja białka oraz zdrowe tłuszcze. Niezwykle istotny jest również prawidłowy poziom nawodnienia, który ma wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Ilość płynów, którą powinniśmy codziennie wypijać, zależy jednak od różnych czynników – m.in. wagi, wieku, płci czy ilości ruchu. Warto pamiętać ponadto o regularnym spożywaniu posiłków i ograniczeniu mocno przetworzonej żywności. Restrykcje i całkowite wykluczenie niektórych produktów również nie jest dobre – ważne, aby w codziennej diecie przeważały jednak zdrowe, odżywcze produkty, dobre dla naszego zdrowia i samopoczucia.
Regularna aktywność fizyczna
Drugim niezwykle istotnym punktem jest regularny ruch – bez względu na to, jakiego rodzaju. Bieganie, jazda na rowerze, tenis, pływanie, fitness, trening siłowy… – każda z tych aktywności ma pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu i samopoczucie psychiczne. Ważne jednak, aby konkretny rodzaj ruchu był dopasowany do osobistych możliwości oraz stanu zdrowia. Nie powinien on być przymusem, lecz czystą przyjemnością. Już nawet codzienne spacery na świeżym powietrzu stanowią doskonałą formę aktywności – pełną korzyści i dostępną dla niemal dla każdego.
Zdrowy sen
Chcąc zadbać o swoje zdrowie, warto zwrócić szczególną uwagę również na długość oraz higienę snu. Regularny, spokojny i głęboki sen sprawia bowiem, że wszystkie układy w organizmie pracują prawidłowo, a my mamy energię i siłę do codziennych wyzwań. To właśnie w trakcie snu w organizmie zachodzą liczne procesy regeneracyjne. Niezwykle ważna jest w tym przypadku regularność – najlepiej wyrobić sobie nawyk zasypiania i wstawania codziennie o tej samej porze. Dobrym krokiem jest także unikanie niebieskiego światła co najmniej na dwie godziny przed snem – zamiast smartfona czy telewizora lepiej więc wybrać książkę lub relaksującą sesję jogi. Znaczenie mają ponadto warunki panujące w sypialni – powinna być ona dobrze zacieniona, a przed samym snem warto dodatkowo ją przewietrzyć.
Suplementacja dopasowana do potrzeb
Niedobór w organizmie konkretnych witamin i minerałów może mieć duży wpływ na codzienne samopoczucie, częstotliwość infekcji czy występujące choroby, jak np. anemia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie dostarczyć ich odpowiedniej ilości poprzez samą dietę, pomocna może się okazać suplementacja. Suplementy diety dostępne są głównie w postaci tabletek, kapsułek lub kropli. Wybierając konkretny suplement oraz jego jednostkę, zawsze należy sugerować się osobistym zapotrzebowaniem. W tym celu najlepiej wykonać badania, które pomogą określić niezbędną dawkę.
Korzystanie z sauny
Chcąc zadbać o swoje zdrowie – zarówno fizyczne, jak i psychiczne – warto co jakiś czas udać się do sauny. W Polsce kąpiele saunowe nie są jeszcze tak popularne jak w wielu innych krajach – np. Finlandii – a trzeba wiedzieć, że niosą za sobą wiele korzyści dla całego organizmu. Regularne saunowanie pozwala zadbać m.in. o serce, układ oddechowy, mięśnie, stawy czy skórę. To także sposób na obniżenie poziomu stresu i zmęczenia, poprawę snu oraz wsparcie odporności, zwłaszcza w sezonie przeziębieniowym. Seanse w saunie są możliwe zarówno w saunach publicznych, jak i we własnym ogrodzie – w naszej ofercie dostępnych jest wiele rodzajów saun ogrodowych, które umożliwiają codzienny relaks i sprzyjają dbaniu o zdrowie.
Profilaktyczne badania
W dbaniu o zdrowie bardzo ważne jest również regularne wykonywanie badań kontrolnych. To właśnie one pozwalają rozpoznać ewentualne nieprawidłowości w odpowiednim czasie i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednie leczenie. Raz w roku warto wykonać przynajmniej takie badania jak morfologia, OB, stężenie glukozy we krwi, lipidogram oraz ogólne badanie moczu. W przypadku kobiet niezbędne są również systematyczne badania ginekologiczne oraz cytologia. Co więcej, należy pamiętać o regularnych wizytach u stomatologa – zdrowie jamy ustnej ma wpływ na pracę wielu innych organów.
Zdrowie psychiczne – równie ważne co fizyczne
Pojęcie „dbanie o zdrowie” zazwyczaj od razu kojarzy się nam ze zdrowiem fizycznym. Warto jednak pamiętać, że równie ważne jak ono jest nasze zdrowie psychiczne. Wiele korzyści może przynieść m.in. wykonywanie ćwiczeń oddechowych, które znacząco łagodzą stres i napięcie emocjonalne. Ogromne znaczenie ma także samo unikanie stresu – ma on negatywny wpływ na wiele aspektów zdrowotnych, również ze strony fizycznej (np. układu pokarmowego czy układu sercowo-naczyniowego). Znalezienie sposobów radzenia sobie ze stresem i codzienna relaksacja – np. poprzez medytację – w znacznym stopniu pomagają zatroszczyć się o zdrowie.