Saunowanie – czy wiesz, jak to wszystko się zaczęło?

Współcześnie zwyczaj saunowania kojarzymy przede wszystkim z krajami Skandynawskimi, choć zalety i korzyści tego zabiegu doceniane są praktycznie wszędzie. Coraz więcej Polaków oddaje się przyjemności relaksu w saunie. A czy wiesz, kiedy i jak się to wszystko zaczęło?

Finlandia – ojczyzna sauny?

Powszechnie Finlandia słynie jako ojczyzna nie tylko świętego Mikołaja czy Muminków, ale także sauny. Samo słowo wywodzi się z języka Finów. Ale czy naprawdę to oni zapoczątkowali zwyczaj saunowania? Z badań archeologicznych wynika, że podobne zabiegi stosowano już w starożytności, zarówno w Azji, Amerykach, jak i w Europie. Pierwsze sauny powstawały prawdopodobnie w jaskiniach. Najstarszy opis sauny, spełniającej funkcje podobne do dzisiejszych, pochodzi sprzed ok. 2,5 tys. lat. Zbudowali ją Scytowie, czyli koczownicze ludy irańskie.

Finlandia

Mimo że sauny mają tradycję znacznie dłuższą, niż się powszechnie uważa, to właśnie w krajach Skandynawskich zakorzeniły się one głęboko i stały się nieodłącznym elementem tamtejszej kultury. Finowie znali saunę prawdopodobnie od tysiącleci. Ogrzewanie się ciepłymi kamieniami pozwalało im znieść nieprzyjazny klimat. Pomieszczenie, które w ten sposób ogrzewano, było najcieplejszym w domu i to tam spędzano zimę.

AdobeStock 248531049 1024x683 1

Savu sauna

Savu sauna, lub sauna dymna, to jedyny znany do XIX w. rodzaj sauny. Jej centrum stanowiło kamienne palenisko opalane drewnem. Gorące kamienie polewane były wodą, a powstała w ten sposób para mieszała się z dymem w pomieszczeniu. Pozwalała ogrzać się i zadbać o higienę (póki nie rozpowszechniło się mydło). Sauna taka nadal ma swoich zagorzałych zwolenników.

sauna dymna

Współczesna sauna

Współcześnie znane rodzaje sauny powstały w Skandynawii. W Finlandii pomieszczenia z sauną znajdują się w większości domów. Wykorzystywane są przynajmniej raz w tygodniu, a w porze letniej – codziennie. Finom przypisuje się także odkrycie, że nacieranie ciała śniegiem po wyjściu z sauny pomaga zahartować organizm. Jest to potrzebne zwłaszcza ze względu na to, że u mieszkańcy krajów Północy łatwiej o niedobór witaminy D3, której synteza zachodzi pod wpływem promieni słonecznych, podnosząc odporność. Regularne kąpiele pozwalają także na zwiększenie wytrzymałości oraz ułatwiają regenerację po wysiłku.

AdobeStock 285913539 1024x683 1

Saunowanie w Polsce – historia w pigułce

W Polsce „saunowały” już plemiona słowiańskie. Gorące łaźnie, w których zbierali się królowie i ich drużyny, opisuje w swojej średniowiecznej kronice Gal Anonim. Bolesław Chrobry zażywał parowych kąpieli w bani. „Saunować” lubili także Kaziemierz Wielki, Władysław Jagiełło i jego brat, Świdrygiełło. Ten ostatni poprosił nawet papieża o pozwolenie na robienie tego w dni świąteczne. Znane były także łaźnie komunalne. Po dynamicznym rozwoju nastąpił jednak spadek zainteresowania tego typu łaźniami – w XVII w. popularność sauny zmalała. Powróciła w połowie XX w., gdy coraz więcej Polaków na nowo zaczęło odkrywać jej korzyści. Obecnie moda na skandynawski styl życia sprzyja popularności saunowania.

A czy Ty już pokochałeś ten sposób hartowania ciała i ducha połączony z relaksem? Jeśli nie, wypróbuj go koniecznie! Szeroki wybór saun ogrodowych znajdziesz na naszej stronie.

Napisz do nas

Zgoda RODO