Majestatyczne piękno zaklęte w polskich górach

Jesień to idealny moment na górskie wędrówki. Szlaki powoli pustoszeją, robi się cicho i spokojnie, a przyroda zachwyca feerią barw. To czas, kiedy górskie piękno osiąga swój najwyższy poziom. Polskie góry w tym okresie potrafią naprawdę zachwycać! Wszyscy ich miłośnicy zgodnie twierdzą, że widok z dołu w żaden sposób nie może się równać z tym, co ukazuje się naszym oczom po wejściu na szczyt. Cóż bowiem może być lepszego od czystego powietrza, bajecznych widoków i endorfin, jakich dostarcza nam ten wysiłek fizyczny? Chodzenie po górach wzmacnia odporność, sprawia, że organizm jest lepiej dotleniony a krew zaczyna szybciej krążyć.

balia norra w zestawiez sauna

Po tak aktywnie spędzonym dniu i wzmożonym wysiłku, optymalnym byłoby zaserwowanie sobie odpowiedniej regeneracji w postaci np. relaksującej kąpieli w balii ogrodowej lub seansu w saunie, z możliwością podziwiania bajkowych widoków! Jak się okazuje coraz więcej ośrodków wypoczynkowych oferuje tego rodzaju udogodnienia, umożliwiając tym samym idealny odpoczynek swoim gościom. A gdzie warto się wybrać i co zobaczyć? O tym poniżej…

Tatry

TATRY

Tatry mają turystom bardzo wiele do zaoferowania i nie chodzi tu jedynie o powszechnie znane szlaki, które w szczycie sezonu są wprost oblegane. Pięknie jest również w innych miejscach, takich jak np. Staników Żleb. Ta niewielka dolinka reglowa położona pomiędzy dolinami Małej Łąki i Kościeliskiej oferuje wspaniałe widoki na Kościelisko, z górującym pasmem Gubałowskim z jednej, a majestatycznymi Czerwonymi Wierchami z drugiej, południowej strony. Warta uwagi jest także trasa na Wielki Kopieniec. Po drodze można podziwiać wspaniałe krajobrazy ‒ Giewont, Czerwone Wierchy, Kasprowy Wierch a od północnej strony ‒ Pieniny, Gorce i Beskid Wyspowy.

Szukając dogodnego miejsca noclegowego w Tatrach, warto przyjrzeć się ofercie poniższych ośrodków. Wśród proponowanych udogodnień odnajdziecie nasze balie i sauny: (Willa u BaranówNosalowski WypasTybet DomkiGrand Tatry).

Bieszczady

BIESZCZADY

Jedną z miejscowości w tym regionie, które mają turystom bardzo dużo do zaoferowania jest Polańczyk. Ścieżka okalająca miejscowość to trasa wymarzona na rodzinne spacery bo prowadzi przez liczne wzgórza widokowe. Warte uwagi są także trasy „Perła Polańczyka”, „Cypel Polańczyka” oraz „Zielone wzgórza nad Soliną”.
Również okolice Ustrzyk Dolnych stanowią doskonałą bazę do wypadów w dalsze i bliższe trasy turystyczne. Jedną z ciekawszych jest ta prowadząca przez Ustrzyki Dolne, Kamienną Lawortę i Dźwiniacz Dolny do Jureczkowa. Wśród ścieżek spacerowych na wyróżnienie zasługuje szlak zaczynający się w Ustrzykach Dolnych, a prowadzący na szczyty Kamienna Laworta (759 m n.p.m.) i Mały Król. Pętla kończy się w Ustrzykach Dolnych, a czas przejścia wynosi około 3,5 godziny. Po drodze można nacieszyć oczy wspaniałymi widokami, na przykład na rozległą panoramę Ustrzyk Dolnych, rozpościerającą się ze szczytu Kamienna Laworta.

Bieszczady zdecydowanie warto odwiedzić. Tak się składa, że znamy tam kilka miejsc wartych uwagi: (Miętowy AniołBacówka Pod HonemChaty Anety).

Beskid Sadecki

BESKID SĄDECKI

Na uwagę zasługuje tu Krynica Zdrój ‒ oprócz tego, że do wyboru są tam liczne trasy spacerowe i turystyczne (Krynica Zdrój leży w Beskidzie Sądeckim, w dolinie potoku Kryniczanka, wśród wzgórz Góry Parkowej, Krzyżowej i Jasiennika), to jeszcze można się tam wybrać na spływy pontonowe i kajakowe lub do jednego z licznych parków linowych. Jeśli pogoda nie dopisuje można spędzać aktywnie czas na krytych basenach, kortach tenisowych lub w stadninie koni.

W Beskidzie Sądeckim mnóstwo jest tras, które nie są bardzo znane, dzięki czemu wędrujący nimi turyści mogą liczyć nie tylko na wspaniałe widoki ale też autentyczną ciszę i spokój. Jedną z nich jest ta prowadząca ze schroniska Chata Górska Cyrla przez Rozdroże nad Makowicą, Halę Jaworzyna, Przełęcz Bukowina do Hali Pisana. Rozległe polany i hale zachęcają do tego by się zatrzymać, rozłożyć koc i chłonąć wspaniałe powietrze i niepowtarzalną atmosferę tego miejsca.

Ci, dla których po dniu spędzonym na świeżym powietrzu liczy się relaks, cisza i spokój, na pewno z chęcią skorzystają z możliwości zatrzymania się w nowocześnie urządzonych obiektach. Jeśli dodatkowo dla gości udostępniona jest w nich sauna z balią, to chyba trudno jest sobie życzyć czegoś więcej! (Wichrowe WzgórzeGórski StylSłoneczne Wzgórze,Willa TrelaSki & Sun).

Pieniny

PIENINY

Pieniny, będące częścią Beskidów Zachodnich, to wyjątkowe pasmo górskie, oferujące moc atrakcji zarówno dla bardziej, jak i mniej zaawansowanych turystów. Jeśli szuka się odpoczynku od tłumów, to Pieniny są do tego wymarzonym miejscem. Ciekawą propozycją na wycieczkę może być przejście szlaku Przełęcz Snozka – Zamek w Czorsztynie – Majerz – Przełęcz Osice. Nie dość, że trasa nie jest wymagająca (praktycznie nie ma na niej przewyższeń), to jeszcze oferuje wspaniałe widoki, gdyż jest właściwie bezleśna. Po drodze można podziwiać widoki na szczyty Tatr oraz ruiny zamków i taflę Jeziora Czorsztyńskiego.

Piękne widoki, świeże powietrze, aktywność fizyczna – czego chcieć więcej? Podpowiadamy: relaksu! I to najlepiej w saunach i baliach, które znajdziesz w polecanych przez nas miejscach: (Granada PensjonatApartamenty u Harrego).

koncowy akapit

Zalety wypoczynku w górach moglibyśmy wymieniać w nieskończoność! Radość i ukojenie, jakie daje obcowanie z piękną naturą i majestatyczną urodą górskich krajobrazów, są uzależniające! Góry dają człowiekowi poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia i niezależności.

„…wobec potęgi gór prościej odkrywa się siebie, a przynajmniej to, że większość granic i lęków to tylko ułomność naszego umysłu, poza którą zaczyna się wolność…”
– Jacek Teler.

Napisz do nas

Zgoda RODO