Kraje skandynawskie – czego możemy się od nich uczyć?

Przyglądając się zachowaniom, wartościom i poglądom rodowitych Skandynawów, mieszkańcy innych krajów mogą sporo się od nich nauczyć. W jakich kwestiach szczególnie warto brać przykład z osób zamieszkujących Skandynawię?

Duńska filozofia szczęścia hygge

Jedną z najważniejszych kwestii, której warto uczyć się od Skandynawów, jest ich filozofia życia – hygge. Oznacza ona wygodę, bezpieczeństwo oraz spokój. To styl życia zapewniający szczęście i wewnętrzną harmonię. Pojęcie to odnosi się również do komfortu bycia zarówno ze sobą, jak i z innymi. Hygge nie skupia się na dobrach materialnych, lecz na nastrojach oraz stanach. W duńskiej filozofii szczęścia chodzi m.in. o radość z małych przyjemności, tworzenie przytulnego otoczenia czy wypoczynek na świeżym powietrzu. To prawdziwa alternatywa dla szybkiego tempa życia. Mieszkańcy krajów skandynawskich potrafią cieszyć się chwilą i drobnostkami, a zamiast ciągłego biegu preferują spokój, odpoczynek i wygodę. To zdecydowanie coś, czym warto się inspirować – zwłaszcza jeśli właśnie gonimy za kolejnym awansem, a wieczory spędzamy przed ekranem telefonu. Koncepcja hygge znajduje swoje odzwierciedlenie również w wystroju wnętrz – stanowi ona inspirację dla wielu architektów, projektantów i dekoratorów.

Czego można sie uczyc od krajow skandynawskich

Więcej czasu na świeżym powietrzu

Z mieszkańców Skandynawii warto brać przykład także w kwestii zamiłowania do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Skandynawowie wykorzystują każdą wolną chwilę na długie spacery, spotkania w parku czy zabawę z dziećmi w ogrodzie – niezależnie od aktualnych warunków pogodowych. Nie jest im straszna żadna wichura, śnieżyca czy deszcz. Wyznają oni bowiem zasadę, że nie ma złej pogody – jest jedynie nieodpowiedni strój. Jeśli więc następnym razem gorsza pogoda zniechęci się do wyjścia z domu, przypomnij sobie podejście Skandynawów i spróbuj ucieszyć się spacerem lub inną aktywnością – bez względu na temperaturę czy opady. Dotleniony mózg pracuje znacznie wydajniej, z kolei ruch na zewnątrz wpływa pozytywnie na nastrój, kondycję i zdrowie – a to przecież same plusy!

Równe traktowanie każdego człowieka

W krajach skandynawskich każdy człowiek traktowany jest w równy sposób – bez względu na płeć, wiek, kolor skóry czy wygląd. Zarówno mieszkańcy, jak i turyści, obdarowywani są szacunkiem. Każde dziecko traktowane jest jako „mały człowiek”, który ma prawo do takich samych emocji i odczuć jak osoba dorosła. Co więcej, Skandynawowie darzą innych ludzi dużym zaufaniem i wierzą w ich dobre intencje. Warto brać z nich przykład w codziennym życiu – dbać o wzajemne relacje, znacznie więcej uśmiechać się do innych i nie lekceważyć drugiego człowieka ze względu na inny wygląd czy światopogląd.

Kultura saunowania, czyli umiejętność relaksu

Saunowanie również stanowi jeden z elementów kultury krajów skandynawskich. To właśnie z Finlandii wywodzi się tradycja korzystania z parowych kąpieli, które niosą za sobą tak wiele korzyści dla ciała i umysłu. Od samego początku sauna stanowiła dla Finów miejsce spotkań i relaksu – a przy okazji także sposób na zachowanie higieny. Systematyczne saunowe seanse wpływają pozytywnie zarówno na zdrowie fizyczne, jak i na samopoczucie psychiczne. To sposób na poprawę odporności, regenerację, oczyszczenie organizmu i redukcję stresu. Korzystanie z sauny ma wpływ również na lepszą pracę serca, zmniejszenie dolegliwości bólowych – np. mięśni – czy poprawę kondycji skóry. Obecnie przydomowe sauny cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie – wciąż jednak nie jest to tak mocno rozpowszechnione rozwiązanie jak na terenie Skandynawii. Jeśli więc od dawna rozważasz inwestycję w ogrodową saunę, to dobry moment na podjęcie decyzji. Relaksujące wieczorne seanse mogą znacząco wpłynąć na Twoje codzienne samopoczucie i na zawsze odmienić pojęcie odpoczynku. W naszej ofercie czekają na Ciebie sauny ogrodowe w kilku wydaniach – nie tylko fińskie, ale i tradycyjne, nowoczesne oraz kanadyjskie. Dopasuj odpowiedni model do swojego ogrodu i ciesz się błogim relaksem jak Finowie!

Ekologiczne podejście do życia

Skandynawowie przywiązują ogromną wagę do troski o środowisko naturalne. To kolejna rzecz, której wielu z nas powinno się od nich uczyć – zwłaszcza w czasach, gdy tyle mówi się o problemach naszej planety. Mieszkańcy krajów skandynawskich zamiast samochodu wybierają rower, dbają o segregowanie śmieci i są przeciwnikami konsumpcjonizmu. Ekologiczne podejście do życia widoczne jest również w żywności, jaką można zobaczyć w skandynawskich sklepach. Oprócz organicznych artykułów spożywczych Skandynawowie stawiają ponadto na środki czystości i kosmetyki pełne naturalnych składników, pochodzące z ekologicznych źródeł. Nie gromadzą oni nadmiernej ilości przedmiotów, a wręcz wcale nie skupiają się na rzeczach materialnych – wynika to również we wspomnianej już filozofii hygge. To kolejny element życia Skandynawów, który warto naśladować każdego dnia – planetę mamy tylko jedną.

Napisz do nas

Zgoda RODO