Choroby układu krążenia a sauna

uklad krazenia a sauna

Saunowanie niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia – m.in. dla układu sercowo-naczyniowego. Jaki wpływ na choroby układu krążenia mają zatem regularne kąpiele w saunie?

Kilka słów o saunowaniu…

Sauna jest pomieszczeniem, w którym panuje wysoka temperatura w połączeniu z większą lub mniejszą wilgotnością powietrza. Drugi czynnik zależy od konkretnego rodzaju sauny – najpopularniejsze z nich to sauna fińska (sucha), parowa oraz mokra. Seans saunowy to wyjątkowy sposób na relaks po długim dniu, który dodatkowo przynosi wiele zdrowotnych korzyści. Regularne saunowanie ma wpływ zarówno na krążenie i pracę serca, jak i na układy immunologiczny, kostno-stawowy czy oddechowy. Sesje w saunie wpływają również na samopoczucie psychiczne czy jakość snu.

Co dzieje się z układem krążenia podczas korzystania z sauny?

W trakcie seansu saunowego zwiększa się częstotliwość skurczów serca – podobnie jak podczas umiarkowanej aktywności fizycznej. Wzrasta również jego pojemność minutowa, a naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Dzięki temu poprawia się ich elastyczność oraz sam przepływ krwi. Podczas korzystania z sauny wzrostowi ulega ponadto poziom natlenienia krwi. W wyniku regularnych sesji w saunie wydolność serca może ulec znacznemu zwiększeniu. Saunowanie ma pozytywny wpływ również na komórki śródbłonka naczyń, a niektóre badania wskazują na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów.

Najczęściej występujące schorzenia układu krążenia

Choroby układu krążenia to wyjątkowo szerokie pojęcie, obejmujące dziesiątki różnych schorzeń związanych z tętnicami, żyłami oraz mięśniem sercowym. Wiele z nich początkowo rozwija się całkowicie bezobjawowo – to dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań kontrolnych, nie tylko w starszym wieku. Wśród najczęściej występujących schorzeń naczyń krwionośnych i serca wymienia się m.in.
• niewydolność mięśnia sercowego;
• nadciśnienie tętnicze;
• zawał serca;
• zaburzenia rytmu serca;
• miażdżycę naczyń krwionośnych;
• niewydolność żylną;
• zakrzepicę żylną.

Seanse saunowe – czy mogą zmniejszać ryzyko niewydolności serca?

W połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą oraz systematyczną aktywnością fizyczną regularne sesje w saunie mogą znacząco zmniejszyć ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – w tym przewlekłej lub ostrej niewydolności serca. Wynika to m.in. ze wzrostu wydolności mięśnia sercowego, która jest jednym ze skutków systematycznego saunowania. Korzystanie z sauny może też obniżać ryzyko śmierci wywołanej przez choroby układu sercowo-naczyniowego, a nawet umieralności z jakichkolwiek innych przyczyn.

Kąpiele w saunie a ciśnienie krwi

W trakcie seansu w saunie ciśnienie tętnicze krwi ulega obniżeniu. Mowa zarówno o ciśnieniu skurczowym, jak i rozkurczowym. Wyższa temperatura stymuluje również produkcję tlenku azotu, który wykazuje działanie rozkurczające na ściany naczyń krwionośnych. Systematyczne sesje mogą znacząco je wzmocnić i przyczynić się do ich lepszej adaptacji do zmiennych warunków hemodynamicznych. W przypadku osób z nadciśnieniem tętniczym optymalne warunki saunowania to wilgotność na poziomie 10-20 procent oraz temperatura między 60 a 80 stopni Celsjusza. Warto jednak mieć na uwadze, że ciśnienie powyżej 160/95 mm Hg stanowi już przeciwskazanie do kąpieli w saunie – ryzyko komplikacji może być już zbyt duże.

Sterownik do pieca Saunum Leil Mobile

Czy sauna może stanowić zagrożenie dla osoby z zaburzeniami rytmu serca?

Zaburzenia rytmu serca, nazywane inaczej arytmią, objawiają się przyspieszaniem i zwalnianiem mięśnia sercowego bądź jego nieregularną pracą. Schorzenie to nie stanowi przeciwskazania do odbywania kąpieli w saunie, o ile wyrazi na nią zgodę lekarz. W poszczególnych przypadkach może on odradzić saunowanie – jest to jednak bardzo indywidualna kwestia.

Saunowanie po konsultacji z lekarzem

Regularne kąpiele w saunie mają korzystny wpływ na cały ludzki organizm – a układ sercowo-naczyniowy może być szczególnie wdzięczny za ich dobroczynne właściwości. Oprócz bezpośredniego wpływu na funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych saunowanie pomaga obniżyć ogólny poziom stresu, co również wpływa na ich zdrowie. W końcu nadmierny, przewlekły stres należy do czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Warto pamiętać, że kąpiele w saunie mogą stanowić jedynie wsparcie w leczeniu, jednak nigdy nie zastąpią metod farmakologicznych czy regularnego ruchu. Wszystkim osobom, które borykają się z jedną z chorób układu krążenia, przed seansem saunowym zaleca się jednak konsultację z lekarzem – przynajmniej przed pierwszą kąpielą. Mowa szczególnie o takich schorzeniach jak arytmia serca czy przewlekła niewydolność mięśnia sercowego. Korzystanie z sauny nie jest wskazane m.in. dla osób, które przebyły niedawno zawał. Jeśli natomiast lekarz sam zaproponuje sesje w saunie jako element wspomagający leczenie, ważne, aby zadecydował o długości i częstotliwości seansów czy maksymalnej temperaturze.

Jeśli nie masz żadnych przeciwskazań do korzystania z sauny i chcesz wesprzeć funkcjonowanie swojego układu krążenia, w naszej ofercie czekają na Ciebie różne typy saun ogrodowych. Możesz więc cieszyć się relaksem z korzyściami dla zdrowia, nie wychodząc dalej niż do ogrodu!

Napisz do nas

Zgoda RODO