Aranżacja ogrodu w stylu skandynawskim

Prostota, funkcjonalność i estetyczny minimalizm – tak najprościej można scharakteryzować styl skandynawski. Chętnie stosowany w mieszkaniach, przeniesiony został także na teren przydomowych ogrodów. Czym charakteryzuje się ogród w stylu skandynawskim?

Naturalność i prostota w ogrodzie skandynawskim

Styl skandynawski swoim minimalizmem nawiązuje do nowoczesnych trendów aranżacyjnych. Jego prostota przejawia się w braku ozdobnych elementów, nagromadzenia kolorów i dodatków oraz w wykorzystywaniu prostych, naturalnych materiałów. Popularne, odporne na surowe warunki klimatyczne rośliny, porośnięte zielenią głazy, proste meble i żwirowe alejki tworzą nieprzytłaczającą, klimatyczną całość. Dlatego niewiele pracy potrzeba, aby ogród wyglądał porządnie i czysto.

strefa relaksu w ogrodzie 1200x800 1

Rośliny w ogrodzie skandynawskim

Rośliny sadzone w ogrodach skandynawskich nie należą do szczególnie wymagających, dlatego ich pielęgnacja nie jest czasochłonna. Mają one wtapiać się w otoczenie i wyglądać jak najbardziej naturalnie. Najczęściej będą to rośliny występujące w surowym klimacie skandynawskim, a więc odporne na chłody i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Do ogrodu takiego idealnie nadadzą się odmiany iglaste, a więc świerki, jodły, sosny, jałowce, a także wrzosy, żurawina, borówka, drzewa owocowe, takie jak jabłoń czy grusza oraz kwiaty: orchidee, nasturcje, geranium. Niektórzy w swoich ogrodach pozwalają też rosnąć grzybom i chwastom. Rośliny nie są sadzone zgodnie z wytyczonymi geometrycznymi liniami. Całość sprawia raczej wrażenie „dzikiej” i naturalnej, poprzecinanej jedynie prostymi liniami alejek.

Ogrod w stylu skandynawskim

Ogród w stylu skandynawskim – jasne i stonowane barwy

W ogrodzie w tym stylu nie znajdziemy kolorowych roślin ani wszystkich kolorów tęczy. Barwy ziemi, zieleń, szarość i biel to kolory typowe dla surowego skandynawskiego klimatu. Biel odgrywa tu szczególną rolę. Ogród ma być przestronny i nasłoneczniony, dlatego jasne barwy żwiru czy ogrodowych aranżacji sprawdzą się idealnie.

Kirami Feeling Outstanding 58 horizontal

Rola drewna w ogrodzie skandynawskim

W aranżacjach ogrodowych w tym stylu szczególną rolę odgrywają naturalne materiały, takie jak len, bawełna, kamień, metal i, przede wszystkim, drewno. Stosuje się je do wykonania mebli ogrodowych, a także do pokrycia nawierzchni, na przykład tarasu. Drewno powinno być odpowiednio przygotowane na różne warunki atmosferyczne. Może być na przykład poddane procesowi termowania, który poprawia odporność i wytrzymałość tego materiału. Wykonane z niego aranżacje nie powinny być dodatkowo zdobione, aby nie psuć prostoty i naturalnego wyglądu mebli. W bardzo wielu aranżacjach ogrodów w stylu skandynawskim znajdziemy taras. Najczęściej zbudowany jest z drewna, rzadziej z kostki brukowej czy płyt kamiennych. Zazwyczaj jest prosty i jednolity. Stoliki i krzesła również wykonane są z drewna bądź technorattanu czy też wikliny. Dywanik lub kapa mogą być wykonane z lnu czy bawełny.

Naturalny ogrod


A może ….sauna?

Dla mieszkańców Skandynawii korzystanie z sauny to niemal tradycyjny rytuał, a zgodnie z przekonaniem Finów, miejscem najodpowiedniejszym dla sauny jest ogród. Dlatego w ogrodzie w stylu skandynawskim możemy znaleźć saunę, na przykład w kształcie beczki, ale także balie ogrodowe czy baseny. Są to rozwiązania nieco bardziej kosztowne, ale idealnie wpisujące się w ideę tego, czym powinien być ogród: miejscem wytchnienia, relaksu i odpoczynku.

akka comfort vingberg karolew

Napisz do nas

Zgoda RODO