Zewnętrzna strefa SPA w hotelu – jak ją urządzić?

Strefa SPA to jedno z najbardziej lubianych miejsc w każdym luksusowym hotelu. Coraz częściej projektuje się je nie w środku obiektu, lecz na świeżym powietrzu. W jaki sposób urządzić taką zewnętrzną strefę SPA i jakie elementy w niej umieścić?
Odpowiednia strategia kluczem do sukcesu
Decydując się na stworzenie zewnętrznej strefy SPA przy hotelu, należy pamiętać o odpowiedniej strategii i rozplanowaniu całego projektu. Przed przystąpieniem do organizacji, warto określić lokalizację i przestrzeń – ważne, aby goście mieli szansę prawdziwie się zrelaksować. Najlepiej postawić zatem na tę stronę hotelu, po której niemal cały czas panuje cisza i spokój. Dobrze również, jeśli odległość od poszczególnych elementów do wejścia do hotelu nie będzie zbyt duża – ma to znaczenie szczególnie w zimnych miesiącach roku. Balię z gorącą wodą lub jacuzzi warto ponadto umieścić pod dachem, dzięki czemu ich użytkowanie będzie możliwe bez względu na warunki pogodowe. Wybierając konkretne elementy strefy SPA, warto wziąć też pod uwagę sugestie odwiedzających i postawić na wyposażenie, które cieszy się największą popularnością.
Sauna zewnętrzna
Podstawowym elementem zewnętrznej strefy SPA w hotelu powinna być sauna – wielu gościom zależy najbardziej właśnie na seansach saunowych. Ze względu na poziom wilgotności sauny dzielą się na modele parowe, mokre oraz suche. Ważne, aby rozmiar konkretnej sauny pozwalał na jednoczesną kąpiel kilku osób, a jakość wykonania gwarantowała długą żywotność modelu. Konstrukcja sauny powinna być solidna i odporna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Przykładowo, sauny Vingberg wykonywane są ze skandynawskiego sosnowego drewna przy zastosowaniu metody obróbki ThermoWood. Dzięki temu są one wyjątkowo odporne na zmienne warunki atmosferyczne i czynniki zewnętrzne, a ich trwałość określa się nawet na kilkadziesiąt lat. Wybierając saunę do hotelowej strefy SPA, warto więc zwrócić szczególną uwagę na wytrzymałość poszczególnych modeli. W przypadku saun zewnętrznych duże znaczenie ma również zastosowany piec – może to być wariant na gaz lub drewno bądź piec elektryczny. Piece na drewno to wyjątkowo ekologiczne i praktyczne rozwiązanie, któremu niestraszna awaria prądu czy brak gazu. Podczas projektowania zewnętrznej strefy SPA warto zwrócić uwagę również na to, aby sauna wpisywała się wizualnie w klimat całego obiektu – nowoczesny design może dodatkowo zachęcać gości do zdrowotnych seansów.
Balia
Kolejnym elementem, który warto uwzględnić podczas planowania strefy SPA przy hotelu, jest balia z gorącą wodą. Podobnie jak w przypadku sauny podczas wyboru konkretnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę rodzaj zastosowanego pieca, jakość wykonania, trwałość balii oraz dodatkowe udogodnienia. Niektóre modele są bowiem wyposażone w system masażu, dzięki któremu przypominają popularne jacuzzi. Decydując się na ten rodzaj balii, można już zrezygnować z osobnej wanny z hydromasażem. Wiele z nich posiada również LED-y, które sprzyjają tworzeniu przyjemnej atmosfery podczas kąpieli. Poszukując idealnej balii do hotelowej strefy SPA, można wybierać spośród modeli wykonanych w całości z drewna lub tych z wkładem z włókna szklanego. Najlepiej, jeżeli balia będzie utrzymana w takim samym stylu co stojąca obok sauna – wówczas wszystko będzie idealnie ze sobą współgrać.
Jacuzzi
Jeżeli w strefie SPA zostanie umieszczona balia bez systemu masażu, miejsce relaksu warto wyposażyć dodatkowo w jacuzzi. Wybierając konkretny model, warto wziąć pod uwagę takie kwestie jak efektywność energetyczna, częstotliwość czyszczenia czy system pielęgnacji wody. Zewnętrzne wanny z hydromasażem dostępne są w wielu rozmiarach – w przypadku hotelu warto postawić na większe rozwiązanie, w którym zmieszczą się przynajmniej cztery osoby jednocześnie. Jacuzzi różnią się między sobą również funkcjami, m.in. dyszami strumieniowymi, a niektóre posiadają dodatkowo opcję fontanny.
Ruska bania
Zamiast klasycznej sauny fińskiej w zewnętrznej strefie SPA przy hotelu może stanąć również tzw. ruska bania. To rodzaj sauny o kształcie walca, zazwyczaj z dwoma pomieszczeniami – parzelnią z piecem i ławkami oraz miejscem do odpoczynku po sesji saunowej. Podczas seansów w ruskich baniach wykonywane jest często „biczowanie” tzw. witkami, czyli wilgotnymi gałązkami brzozy lub dębu. Taki masaż ma na celu poszerzenie naczyń krwionośnych i jeszcze lepsze rozgrzanie ciała, a więc i skuteczniejsze oczyszczanie organizmu z wszelkiego rodzaju toksyn.
Asortyment Vingberg obejmuje zewnętrzne sauny i balie w różnych wydaniach, kształtach oraz rozmiarach – idealne zarówno do ogrodu, jak i do strefy SPA przy hotelu. Wśród dostępnych modeli znajdują się nie tylko rozwiązania naszej produkcji, ale również sauny oraz balie cenionych fińskich i kanadyjskich producentów. To wytrzymałe rozwiązania, które są w stanie posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Niezależnie od tego, na który model postawisz, zapewnią one Twoim gościom niezapomniany relaks.