Drewniany taras niewątpliwie ma wiele zalet. Jest efektowny, przyjemny w dotyku i ponadczasowy, pasuje do każdego stylu – zarówno nowoczesnego jak i klasycznego, a przede wszystkim to materiał mający realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Drewno ma wielu zwolenników, jednak w obawie przed jego krótką żywotnością wiele osób porzuca myśl o zastosowaniu go na zewnątrz.

Jeżeli chcemy zyskać pewność, że położone na tarasie lub balkonie drewniane deski będą skutecznie „opierać się” działaniu czynników atmosferycznych i biologicznych, należy zdecydować się na wybór odpowiedniego materiału. W tej chwili najlepsze na rynku jest drewno egzotyczne lub drewno poddane obróbce termicznej, czyli tzw. termo drewno lub ThermoWood®.

Sosna skandynawska

Żywotność nawet najlepszego gatunku drewna naturalnego szacowana jest na okres od 5 do 10 lat. Po kilkunastu latach pracy nad obróbką termiczną drewna, fińscy naukowcy opracowali innowacyjną metodę uszlachetniania drewna, nazwaną ThermoWood®, pozwalającą na wydłużenie jego żywotności aż do 25 lat! Proces obróbki został opatentowany, a pionierska metoda została przebadana i zatwierdzona przez VTT (Technical Research Institute of Finland). Dzięki metodzie termowania, ThermoWood® może z powodzeniem konkurować nawet z drewnem egzotycznym.

Taras z drewna ThermoWood firmy VINGBERG

Thermowood®– właściwości drewna egzotycznego

Właściwości ThermoWood® są bardzo zbliżone do gatunków egzotycznych. Powstaje ono w wyniku kilkuetapowej obróbki termicznej (w temp. około 180°- 212°C) z wykorzystaniem pary wodnej. Jest to całkowicie ekologiczna technologia, bez udziału środków chemicznych. Choć brzmi to dość banalnie, w rzeczywistości cały proces jest dość skomplikowany, dlatego niewielu producentów jest w stanie wykonać go poprawnie.

W trakcie obróbki następuje krystalizacja cukrów wewnątrz struktury drewna, co przekłada się na brak pożywki dla grzybów i pleśni. Z drewna wyparowuje również żywica, więc możemy być pewni, że nie pojawią się lepkie i trudne do usunięcia plamy. Spada także higroskopijność drewna, dzięki czemu świetnie nadaje się ono do warunków o zmiennej wilgotności. ThermoWood® to materiał stabilny również wymiarowo, odporny na krzywienie, wypaczanie i biodegradację. A dzięki zwiększonej izolacyjności termicznej, elewacja czy taras będą się mniej nagrzewać.

Pod wpływem obróbki termicznej drewno uzyskuje ciemniejszy odcień, upodabniając się tym samym do drewna egzotycznego. Deski można wielokrotnie szlifować bez obawy o utratę barwy. Upodobnienie się do egzotycznych gatunków jest niewątpliwie zaletą również z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ dzięki temu możliwe jest ograniczenie nadmiernej ilości wycinki zagrożonych lasów tropikalnych.

Wybór odpowiedniego gatunku

Wybór odpowiedniego, certyfikowanego drewna ma ogromne znaczenie. Nie tylko sam proces termowania ma istotny wpływ na żywotność drewna ale również miejsce, z którego drewno jest pozyskiwane. Drzewa rosnące w surowym i stabilnym klimacie, w którym w zimie panuje trzaskający mróz, a sezon letni, w którym drzewa rosną trwa tylko 100 dni, mają bardzo małe przyrosty. Krótki sezon wegetacyjny oznacza powolny wzrost kształtujący najlepsze drzewa, które są proste, twarde, symetryczne, o gęstym usłojeniu, niskim napięciu wewnętrznym i niskiej zawartości żywicy, wytrzymałe na duże zmiany wilgotności, co w przypadku drewna używanego na zewnątrz ma bardzo istotne znaczenie. W przypadku np. sosny skandynawskiej również jej naturalny „słoneczny” kolor jest wielkim atutem, ponieważ dzięki niemu podłoga nabiera unikalnego, rustykalnego ale przede wszystkim bardzo ekskluzywnego wyglądu.

ThemoWood tańsza alternatywa dla drogich egzotyków

Deski z ThermoWood® stają się dobrą alternatywą dla świetnie sprawdzającego się w naszym klimacie drewna egzotycznego. Często spotykana opinia dotycząca ThermoWood® mówi, że jest to produkt drogi i przeznaczony dla najbardziej wymagających. Dlatego porównaliśmy ceny konkurujących ze sobą materiałów:

Cena desek tarasowych za 1 m²

  • Drewno tradycyjne 55-130 zł
  • ThermoWood® (Thermo sosna) 130-170 zł
  • Drewno egzotyczne 220-350 zł

Na podstawie tych danych można śmiało stwierdzić , że ThermoWood® jest idealną alternatywą dla drewna egzotycznego – posiada jego zalety i właściwości a przy tym jest bardziej ekologiczny i znacznie przystępniejszy cenowo. Za m² desek tarasowych z ThermoWood®, np. z termososny, zapłacimy o wiele mniej niż za drewno egzotyczne!

Zobacz, do czego wykorzystujemy ThermoWood®