ThermoWood® alternatywą dla drewna egzotycznego!

Drewniany taras niewątpliwie ma wiele zalet. Jest efektowny, przyjemny w dotyku i ponadczasowy, pasuje do każdego stylu – zarówno nowoczesnego  jak i klasycznego, a przede wszystkim to materiał mający realny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Drewno ma wielu zwolenników, jednak w obawie przed jego krótką żywotnością wiele osób porzuca myśl o zastosowaniu go na zewnątrz.

Jeżeli chcemy zyskać pewność, że położone na tarasie lub balkonie drewniane deski będą skutecznie „opierać się” działaniu czynników atmosferycznych i biologicznych, należy zdecydować się na wybór odpowiedniego materiału. W tej chwili najlepsze na rynku jest drewno egzotyczne lub drewno poddane obróbce termicznej, czyli tzw. termo drewno lub ThermoWood®.

thermowood material klasy premium

Innowacyjna metoda przedłużająca żywotność drewna

Żywotność nawet najlepszego gatunku drewna naturalnego szacowana jest na okres od 5 do 10 lat. Po kilkunastu latach pracy nad obróbką termiczną drewna, fińscy naukowcy opracowali  innowacyjną metodę uszlachetniania drewna, nazwaną ThermoWood®, pozwalającą na wydłużenie jego żywotności aż do 25 lat! Proces obróbki został opatentowany, a pionierska metoda została przebadana i zatwierdzona przez VTT (Technical Research Institute of Finland). Dzięki metodzie termowania, ThermoWood® może z powodzeniem konkurować  nawet z drewnem egzotycznym.

VINGBERG TW PIELEGNACJA 04 1

Thermowood®– właściwości drewna egzotycznego

Właściwości ThermoWood® są bardzo zbliżone do gatunków egzotycznych. Powstaje ono w wyniku kilkuetapowej obróbki termicznej (w temp. około 180°- 212°C) z wykorzystaniem pary wodnej. Jest to całkowicie ekologiczna technologia, bez udziału środków chemicznych. Choć brzmi to dość banalnie, w rzeczywistości cały proces jest dość skomplikowany, dlatego niewielu producentów jest w stanie wykonać go poprawnie.

W trakcie obróbki następuje krystalizacja cukrów wewnątrz struktury drewna, co przekłada się na brak pożywki dla grzybów i pleśni. Z drewna wyparowuje również żywica, więc możemy być pewni, że nie pojawią się lepkie i trudne do usunięcia plamy. Spada także higroskopijność drewna, dzięki czemu świetnie nadaje się ono do warunków o zmiennej wilgotności. ThermoWood® to materiał stabilny również wymiarowo, odporny na krzywienie, wypaczanie i biodegradację. A dzięki zwiększonej  izolacyjności termicznej,  elewacja czy taras będą się mniej nagrzewać.

ThermoWood® - 0% żywicy
ThermoWood® - higiena
ThermoWood® - stabilność wymiarowa

Pod wpływem obróbki termicznej drewno uzyskuje ciemniejszy odcień, upodabniając się tym samym do drewna egzotycznego. Deski można wielokrotnie szlifować bez obawy o utratę barwy. Upodobnienie się do egzotycznych gatunków jest niewątpliwie zaletą również z ekologicznego punktu widzenia, ponieważ dzięki temu możliwe jest ograniczenie nadmiernej ilości wycinki zagrożonych lasów tropikalnych.

las skandynawski 1200x751 1

Wybór odpowiedniego gatunku

Wybór odpowiedniego, certyfikowanego drewna  ma ogromne znaczenie. Nie tylko sam proces termowania ma istotny wpływ na żywotność drewna ale również  miejsce, z którego drewno jest pozyskiwane. Drzewa rosnące w surowym i stabilnym klimacie, w którym w zimie panuje trzaskający mróz, a sezon letni, w którym drzewa rosną trwa tylko 100 dni, mają bardzo małe przyrosty. Krótki sezon wegetacyjny oznacza powolny wzrost kształtujący najlepsze drzewa, które są proste, twarde, symetryczne, o gęstym usłojeniu, niskim napięciu wewnętrznym i niskiej zawartości żywicy, wytrzymałe na duże zmiany wilgotności, co w przypadku drewna używanego na zewnątrz ma bardzo istotne znaczenie. W przypadku np. sosny skandynawskiej również jej naturalny „słoneczny” kolor jest wielkim atutem, ponieważ dzięki niemu podłoga nabiera unikalnego, rustykalnego ale przede wszystkim bardzo ekskluzywnego wyglądu.

drewniany taras i laka 1200x800 1

ThemoWood tańsza alternatywa dla drogich egzotyków

Deski z ThermoWood® stają się dobrą alternatywą dla świetnie sprawdzającego się w naszym klimacie drewna egzotycznego. Często spotykana opinia dotycząca ThermoWood® mówi, że jest to produkt drogi i przeznaczony dla najbardziej wymagających. Dlatego porównaliśmy ceny konkurujących ze sobą materiałów:

Cena desek tarasowych za 1 m²

  • Drewno tradycyjne                                                                                55-130 zł
  • ThermoWood®  (Thermo sosna)                                                      130-170 zł
  • Drewno egzotyczne                                                                               220-350 zł

Na podstawie tych danych można śmiało stwierdzić , że ThermoWood®  jest idealną alternatywą dla drewna egzotycznego – posiada jego zalety i właściwości a przy tym jest bardziej ekologiczny i znacznie przystępniejszy cenowo. Za m² desek tarasowych z ThermoWood®, np. z termososny, zapłacimy o wiele mniej niż za drewno egzotyczne!

CENNIK – Deski ThermoWood®

Zobacz, do czego wykorzystujemy ThermoWood®

Napisz do nas

Zgoda RODO