Pot na letnie upały. Czy to działa?

W końcu w saunie jest jeszcze cieplej niż na zewnątrz. Ale będziecie zaskoczeni. Działa rewelacyjnie! Jest jeszcze kilka innych zalet. 

Pocenie się przed letnim upałem?

Sesje saunowe pomagają naszemu organizmowi przyzwyczaić się do wysokich temperatur latem. Badania na sportowcach wykazały, że korzystanie z sauny powoduje, że nasz organizm skuteczniej reguluje naszą wewnętrzną temperaturę. W ten sposób Twój organizm jest mniej obciążony, jeśli chodzi o chłodzenie.

Czyste orzeźwienie

Nawet jeśli trudno w to uwierzyć, efekt korzystania z sauny w letni dzień jest orzeźwiający. Wyjście z bardzo gorącej sauny na świeże powietrze to całkiem przyjemne odczucie, nawet jeśli temperatura na zewnątrz wynosi około 30 stopni. Pozytywny efekt możemy jeszcze wzmocnić stosując olejki eteryczne o orzeźwiającym zapachu, jak na przykład mięta.

Trening na gorące letnie dni

Ale kąpiel w saunie latem jest nie tylko wspaniała i orzeźwiająca. Trenujemy także gruczoły potowe. W saunie jesteś wystawiony na bardzo ekstremalne warunki. Oznacza to, że „biegniesz” na pełnych obrotach. Niemniej jednak pojawia się pewien efekt habituacji. Oznacza to, że kiedy w codziennym życiu robi się gorąco, nie pocisz się już tak bardzo. Ponadto Twoje ciało lepiej radzi sobie z wysokimi temperaturami i czujesz się dużo sprawniej. Jednak aby to osiągnąć, latem trzeba regularnie korzystać z sauny. Ale to chyba nie jest najgorsza perspektywa, prawda?

Dbaj o siebie

Jak zawsze, pij wystarczająco dużo korzystając z sauny. Tracisz dużo płynu i trzeba go uzupełnić. Ale nie sięgaj po zimne napoje, bez względu na to, jak kuszące to może być. Idealna jest letnia herbata bez cukru.

Rób przerwy w saunie

Jeśli chodzi o czas trwania sesji w saunie, nie należy przesadzać. Eksperci twierdzą, że 10 do 20 minut na seans w zupełności wystarczy. Zawsze słuchaj sygnałów wysyłanych przez Twoje ciało i wyjdź z sauny, jak tylko zaczniesz odczuwać dyskomfort. Oczywiście należy robić przerwy między poszczególnymi seansami, które mogą trwać nawet około pół godziny.

Przed zimnym skokiem

Chociaż jest to kuszące, szczególnie latem, nie wskakuj od razu do zimnego basenu. Ochłódź się przez kilka minut na świeżym powietrzu lub pod letnim prysznicem. Potem nic nie stoi na przeszkodzie, by wskoczyć do lodowatego basenu.

Napisz do nas

Zgoda RODO