Rekord Guinnessa i Mistrzostwa Polski w Morsowaniu z VINGBERG – relacja

26 października na stadionie PGE Narodowym został ustanowiony nowy Rekord Guinnessa w najdłuższym morsowaniu zespołowym. Dzień później odbyły się Mistrzostwa Polski w Morsowaniu.

Rekord Guinnessa pobity!

Aby ustanowić Rekord Guinnessa, zespół w składzie: Valerjan Romanovski, Piotr Marczewski, Łukasz Suchecki, Mateusz Zegadło oraz Mariusz Jaworski musiał spędzić łącznie w lodowatej wodzie (o temperaturze 1-3 stopni Celsjusza) przynajmniej 12 godzin. Udało się przekroczyć 13 godzin i tym samym uzyskać wynik lepszy niż zamierzony.

snow expo morsowanie aktorzy

Valerjan Romanovski, ekstremalny mors i wielokrotny rekordzista Guinnessa w jeździe długodystansowej na rowerze w skrajnie niskich temperaturach, tłumaczy ideę, która przyświecała jego zespołowi:

Współczesny człowiek w dużym stopniu zatracił funkcje obronne organizmu, w środowisku w którym przebywa, nie wymaga większego zaangażowania mechanizmów pozwalających mu przetrwać. Żyjemy w środowisku ,”komfortu”; mamy komfortowe ciepłe mieszkania, do pracy często dojeżdżamy samochodem lub innym środkiem transportu, będąc poza pomieszczeniem jesteśmy ciepło ubrani. W takich warunkach systemy, które decydują o naszym przetrwaniu, są mało aktywne lub nawet wyłączone. Taki stan powoduje, że współczesne społeczeństwo jest nieodporne na bodźce zewnętrzne. W zespole Oswajamy Żywioły pokazujemy, jaki potencjał ma ludzki organizm, że stać nas na więcej, aniżeli nam się wydaje.

Do morsowania przyłączyli się także aktorzy: Joanna Moro, Piotr Zelt oraz Mariusz Binduła.

valerjan romanovski rekord

Pierwsze w Polsce Mistrzostwa w Morsowaniu

Kolejnego dnia miały miejsce Mistrzostwa Polski, w których wzięło udział ponad 100 osób z całego kraju. W morsowaniu indywidualnym najlepszy okazał się Jarosław Komorowski, który w lodowatej wodzie spędził ponad 3 godziny. W klasyfikacji zespołowej zwyciężył Warszawski Klub Rogatego Morsa z czasem 6 godzin 8 minut.

Romanovski wyjaśnia, dlaczego warto było zorganizować mistrzostwa w morsowaniu.

Organizując pierwsze Mistrzostwa Polski w morsowaniu, nie mieliśmy pełnej akceptacji społecznej, nawet w środowisku morsów zdania były podzielone. Padały zarzuty, że jest to niezdrowe, niebezpieczne i szkodliwe, że nie jest rozsądne rozgrywać zawody w morsowaniu na czas. Podejście w dużym stopniu zmieniło się po rozegraniu MP – uczestnicy przekonali się, że stać ich na więcej, prawie wszyscy ustanowili swoje życiówki. Mieliśmy dużą satysfakcję obserwować, jak uczestnicy MP realizują swoje własne wyzwania, jak stają się silniejszą wersją samych siebie

– podsumowuje.

morsowanie aktorzy

Morsów wspierał VINGBERG

VINGBERG POLSKA był parterem wydarzenia. Morsowanie odbywało się w drewnianych baliach naszej produkcji. Aby zapewnić możliwość ogrzania się, do dyspozycji zawodników pozostawały także zestaw saunowy oraz balia z ciepłą wodą.

bicie rekordu

Zarówno bicie Rekordu Guinnessa, jaki i Mistrzostwa Polski w Morsowaniu przeprowadzono w ramach tegorocznych Targów SNOW EXPO, które miały miejsce na PGE Narodowym w Warszawie 26-27 października br. Głównym koordynatorem projektu był Wawrzyniec Kuc, kierownik zespołu Oswajamy żywioły. Podczas morsowania zabezpieczenie ratownicze zapewniał Medyk Rescue Team.

sauna vingberg mistrzostwa w morsowaniu

Napisz do nas

Zgoda RODO