Przyroda na Kaszubach – piękno w naturalnej odsłonie

kaszuby
xr:d:DAF9VJb8__g:194,j:7334536919884469606,t:24041507

Kaszuby to wyjątkowe miejsce na mapie Polski, pełne zapierających dech w piersiach widoków i malowniczej przyrody. Z czego słynie ta kraina kulturowa i jakie jej zakątki szczególnie warto zobaczyć?

Kilka słów o Kaszubach ogółem…

Kaszuby to region w północnej Polsce, należący do malowniczego Pomorza Gdańskiego. Ta kraina kulturowa od zachodniej strony graniczy z Pomorzem Zachodnim, od wschodu z Kociewem, a od południa – z Kujawami oraz ziemią chełmińsko-dobrzyńską. Sąsiadem Kaszub od północnej strony jest natomiast wybrzeże Bałtyku. Wielu mieszkańców tej części kraju posługuje się językiem kaszubskim, który prawie dwadzieścia lat temu zyskał status języka regionalnego. Oprócz unikatowego języka wyróżnik Kaszub stanowi również ich wyjątkowa kuchnia oraz słynny kaszubski haft. Region ten przyciąga każdego roku wielu turystów, m.in. ze względu na ciekawe zabytki, różnorodność flory i fauny oraz wiele efektownych wodnych akwenów. Na terenach piaszczystych rosną lasy iglaste, z kolei pozostałe to lasy mieszane z przewagą buków. Spotkamy tu również niskie torfowiska pełne mchów i trzcin, a nawet wrzosowiska z trawami, bylinami i porostami. Wśród zwierząt dominują sarny, dziki i lisy, choć można natknąć się również na bobra, łosia, a nawet wilka. Na Kaszubach położone są dwa parki narodowe – PN Bory Tucholskie oraz Słowiński PN. Mieszkańcy i turyści mogą podziwiać piękno przyrody, korzystając z wielu szlaków turystycznych – zarówno pieszych i rowerowych, jak również konnych czy wodnych.

kashubia 999862 1280

Jezioro Karsińskie

Jednym z najpiękniejszych kaszubskich akwenów jest Jezioro Karsińskie, sąsiadujące z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Zasilają je rzeki Brda i Chocina, a wokół zbiornika rozciąga się wiele szlaków rowerowych, plaż i pomostów. W Jeziorze Karsińskim żyją ryby różnych gatunków, m.in. leszcze, szczupaki, okonie czy liny. Atrakcyjne widoki, zadbane kąpielisko oraz bogata roślinność sprawiają, że okolicę tę odwiedza z roku na rok coraz więcej osób. Jakiś czas temu mieliśmy okazję wzbogacić teren Osady Swory położonej właśnie nad tym jeziorem o naszą saunę – dzięki niej to miejsce stało się jeszcze bardziej niezwykłe. Goście osady mogą więc czerpać dobroczynne korzyści kąpieli saunowych, jednocześnie podziwiając piękno jeziora i jego okolic.

Jezioro Wdzydze

Kolejnym zbiornikiem wodnym Kaszub, który warto zobaczyć, jest Jezioro Wdzydze, na które składa się pięć akwenów – jeziora Wdzydze, Gołuń, Jelenie, Radolne oraz Słupinko. Nie bez powodu miejsce to bywa nazywane Kaszubskim Morzem lub Wielką Wodą. Na jeziorze znajdują się duże wyspy, będące terenem lęgowym chronionych, rzadziej spotykanych wodno-błotnych ptaków, m.in. kormorana, czapli siwej czy nurogęsi. Co więcej, w jeziorze występują nawet raki, a sama woda przez większość roku jest niemal krystalicznie przejrzysta. Na mapie Jezioro Wdzydze przypomina swoim kształtem krzyż. Utworzono tu Wdzydzki Park Krajobrazowy, obejmujący także rezerwaty przyrody.

Kręgi kamienne w Węsiorach

Jedną z przyrodniczych atrakcji, które przyciągają wielu odwiedzających, są też kręgi kamienne w miejscowości Węsiory. Miejsce to uznawane jest od dawna za przepełnione wielką mocą i energią, a niektórzy nazywają je nawet polskim Stonehenge. Kręgi są pozostałościami po działalności Gepidów i Gotów, zamieszkujących tamtejsze tereny w drugiej połowie I wieku n.e. Znajdują się one właśnie na cmentarzysku Gotów – oprócz nich można zobaczyć tam również stare kurhany i groby. Cztery kamienne kręgi we wsi Węsiory zostały ułożone z kamiennych stel – prostokątnych płyt o wysokości nawet 1,5 metra – a największy z nich ma obwód aż 26 metrów. We wrześniu 1958 roku ten wyjątkowy teren ogłoszono rezerwatem przyrody chronionym prawnie. Na znajdujących się w nim głazach odkryto bowiem ponad 86 gatunków porostów. Podobne widowiskowe kręgi położone są również w miejscowościach Odry, Trątkownica czy Leśno.

Beskid Kaszubski z Wieżycą

Kolejnym miejscem na mapie Kaszub, które zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy, jest Beskid Kaszubski ze szczytem o nazwie Wieżyca (329 m n.p.m.). Znakowane piesze szlaki w tym rejonie pozwalają poczuć się niczym w Bieszczadach – mimo że Kaszuby należą do terenów nizinnych. Szlaki w okolicach Szymbarku, Somonina czy Ostrzyc, zlokalizowane wokół Wieżycy, to wyjątkowe obszary pełne zieleni i roślinności. Samo wzniesienie jest natomiast najwyższym punktem Pojezierza Kaszubskiego, a nawet całego Niżu Środkowoeuropejskiego.

kashubia 3381587 1280

Wydma Czołpińska

Jednym z najpiękniejszych miejsc na terenie Kaszub jest również Wydma Czołpińska leżąca w Słowińskim Parku Narodowym. To jeden z dwóch terenów wydmowych, jakie zostały udostępnione odwiedzającym. Dużym plusem jest fakt, że w okolicach tych zazwyczaj nie pojawia się wiele osób – dzięki temu wydma ma jeszcze większy urok. Chcąc dotrzeć do niej pieszo, należy rozpocząć spacer od leśnego parkingu w Czołpinie – dojście do wydmy zajmuje wówczas około godziny.

Zapytaj o produkt

Jesteś zainteresowany produktem?
Wypełnij formularz, skontaktujemy się z Tobą i chętnie odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.
Przyroda na Kaszubach – piękno w naturalnej odsłonie
Zgoda RODO

Napisz do nas

Zgoda RODO