Laponia – prawdziwa ostoja dzikiej przyrody

Laponia skory i stroje 1200x801 1

Kochamy inspirować się nowymi miejscami, uczyć się od najlepszych i odkrywać nowe zakątki, które stają się naszym motorem napędowym. Chłoniemy nowe zapachy, eksplorujemy niesamowite krajobrazy, smakujemy lokalne potrawy, a na kulturowe dziedzictwo spoglądamy z zachwytem. Wiemy, że każde miejsce ma swoją duszę, wystarczy się w nią zagłębić, aby usłyszeć  co ma nam do przekazania…

Dziś zabieramy Was w podróż  do miejsca, które urzekło nas swoją wyjątkową kulturą, nieskazitelnością i wspaniałą scenerią – Laponii ♥

Zimowa kraina i dziewicza przyroda

Laponia to teren o ogromnej powierzchni, który rozciąga się na obszarze koła podbiegunowego od Norwegii, poprzez Szwecję i Finlandię, aż do północy Rosji. Lasy, góry, śnieg i renifery – to charakterystyczne elementy jej krajobrazu. Kraina przepięknych Gór Skandynawskich, jezior polodowcowych i niezwykle czystego powietrza. W tej bajecznej krainie śnieg zaczyna topnieć dopiero w połowie maja, kiedy mija długa, polarna noc i rozpoczyna się niepodzielne władanie słońca. Po drogach spokojnie przechadzają się stada reniferów i samotne długonogie łosie. Dziewiczą przyrodę chronią liczne parki narodowe, a od 1996 roku teren Laponii wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Laponia zorz i las 1200x801 1

Cudowny świetlny spektakl natury

To tutaj możemy spotkać najbardziej spektakularne zjawisko przyrody – zorzę polarną (Aureora borealis). Gra świateł pojawia się przy dużym mrozie i bezchmurnym niebie. Zjawisko to powstaje w górnej części atmosfery, w pobliżu biegunów magnetycznych, gdy na słońcu dojdzie do rozbłysku. Wówczas strumień energii docierając do atmosfery reaguje z zawartymi w niej cząsteczkami, tworząc świetliste smugi. Im rozbłysk silniejszy, tym bardziej prawdopodobne, że dotrze na niższe szerokości geograficzne. Drugim czynnikiem powodującym powstanie barw jest zawartość konkretnych gazów na wysokości, na której występuje zjawisko. Tlen mieni się na zielono lub czerwono, azot na purpurowo, a wodór i hel zachwycają tonacją niebiesko-fioletową.

Laponia zaprzeg psow 1200x797 1

Adrenalina na czterech łapach

Kolejną wielką atrakcją Laponii są popularne zaprzęgi psów husky. Ciekawe jest to, że bez uprzęży psy te zachowują się jak zwykłe domowe psiaki biegające za ludźmi w poszukiwaniu pieszczot. Przy saniach zmieniają się nie do poznania, wypełnia je adrenalina, czują że zaraz ruszą w trasę, niecierpliwie podskakując i szarpiąc sanie. Bieganie to dla nich narkotyk. Doświadczony maszer potrafi nimi doskonale kierować, chodź wielu przyznaje, że nie jest to łatwe zadanie. Żeby psy słuchały swojego maszera i były mu poddane, opiekun musi o nie dbać w wyjątkowy sposób. Wszystkie psy trenują tak samo, ale tylko niektóre wybierane są na liderów i motywatorów. W Laponii istnieje wiele  obozów i farm psów, gdzie podczas przejażdżki można delektować się zimową scenerią i niesamowitą przyrodą.

Hotel lodowy 1200x801 1

Niezapomniana noc w lodowym pałacu

Niewątpliwie bardzo ciekawą atrakcją, zdecydowanie wartą zobaczenia w Laponii, jest światowej sławy lodowy hotel w Jukkasjärvi w północnej Szwecji, nagrodzony w 2018 r. przez Magazyn Times i umieszczony na liście najbardziej niesamowitych miejsc na świecie. Hotel oferuje pokoje w całości wykonane z  lodu pochodzącego z pobliskiej rzeki Torne. Indywidualnie zaprojektowane pokoje utrzymujące temperaturę od -5 do -8 °C to niewątpliwie ciekawa atrakcja. Hotel dostępny jest dla turystów nawet latem, ponieważ niska temperatura utrzymywana jest dzięki energii z paneli słonecznych. Goście mają do dyspozycji zarówno pokoje lodowe jak i ogrzewane. Śpiwory termalne zapewniają ciepło w nocy, a ekskluzywne łóżka pokrywają skóry reniferów. W lodowej restauracji serwowane są lokalne przysmaki. Ten hotel to nie budowla z lodu, ale dzieło sztuki wykonane przez ponad 500 najlepszych artystów i rzeźbiarzy z całego świata!

Laponia renifer 1200x900 1

Spotkanie z reniferem

Stałym elementem krajobrazu Laponii spotykanym niemal na każdym kroku są renifery. Normalnym widokiem są znaki drogowe ostrzegające przed nimi. Bez tych zwierząt nie byłoby Laponii i Lapończyków. Niezliczone stada tych łagodnych ssaków przemierzają codziennie bezkresną tundrę, żywiąc się tym, czym poczęstuje je natura. Lapończycy wierzą, że zwierzęta te przynoszą szczęście i nikomu nie przeszkadza widok reniferów swobodnie przechadzających się po ulicach. Obecnie Laponię zamieszkuje około 200 tysięcy tych ssaków, co przewyższa niemal dwukrotnie liczbę jej mieszkańców. Chociaż cywilizacja poszła do przodu to, oprócz turystyki, hodowla reniferów jest nadal bardzo ważnym elementem dla tamtejszej ludności. Zwierzęta te wykorzystywane są do przemieszczania się po zamarzniętych jeziorach, a z ich skór szyje się buty i czapki. Mięso to regionalny przysmak, a gulasz z dodatkiem  ziemniaczanego pure i borówek to prawdziwy rarytas.

Laponia wiosna 1200x800 1

Nie tak daleko, jakby się wydawało…

Myśląc o Laponii, jesteśmy przekonani, że to odległa i niedostępna kraina. Nic bardziej mylnego! Samolotem czarterowym leci się 2 godziny i 45 minut. Dla porównania podróż do Paryża trwa 2,5 godziny. Podróż „rejsówką” z przesiadką w Helsinkach jest nieco dłuższa, ale sam lot trwa około 3 godzin. Tyle właśnie potrzeba, aby znaleźć się na kole polarnym, w miejscu, które można scharakteryzować jednym słowem: „magia”.

„Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj”.
Mark Twain

Napisz do nas

Zgoda RODO