O utalentowanych sportowcach dowiadujemy się zazwyczaj dopiero, gdy osiągają sukcesy. Mało kto wie, jaka historia towarzyszyła ich drodze na podium. Często, by ich pasja i talent mogły się urzeczywistnić, potrzebują ludzi, którzy uwierzą w ich możliwości.
Erwina Wilusz i Marek Sokołowski od kliku lat trenują i startują w zawodach nordick walking, regularnie przywożąc z nich najwyższe laury. Jako nauczyciele, zachęcają do tej aktywności nie tylko swoich podopiecznych, zarażając przy tym swoim entuzjazmem, optymizmem i ogromnym zapałem. Opowiadają o swoich sportowych osiągnięciach i wytrwałości w dążeniu do celu. Jak szybko doszli do takiej formy i co oprócz regularnych treningów miało na nią wpływ? Zapytajmy naszych sportowców…
Erwina: „Marek, który od jakiegoś czasu próbował zachęcać uczniów i nauczycieli do spróbowania swoich sił w marszu z kijkami, któregoś dnia również mi zaproponował wspólny spacer. Początkowo byłam do tej propozycji dość sceptycznie nastawiona ale pomyślałam, że może warto, abym również i ja spróbowała? Po pierwszym treningu miałam mieszane uczucia. Bolały ręce i nogi ale Marek stwierdził, że mam ogromny potencjał i poprosił abym nie rezygnowała. Po ok. 5 tygodniach wspólnych treningów dałam się namówić na start w pierwszych zawodach, potem w kolejnych i tak już zostało”. Marek:„Nordic walking stał się moją pasją zupełnie przypadkiem. Obserwowałem żonę i nie ukrywam, trochę się naśmiewałem. Jak można chodzić z kijkami nie mając przypiętych nart biegowych? Ale pewnego razu w mojej okolicy organizowane były zawody. Pożyczyłem od żony kijki i wystartowałem. Dałem z siebie wszystko na co było mnie tego dnia stać. Co prawda zająłem drugie miejsce, ale wysiłek i zmęczenie był tak duży, że kolejne dwa tygodnie bez bólu mogłem chodzić tylko… tyłem! Bolało dosłownie wszystko. Zniechęciłem się i odpuściłem. Po dwóch latach od tej niefortunnej przygody, spróbowałem jeszcze raz i obecnie od trzech lat regularnie startuję i rywalizuję z najlepszymi zawodnikami w kraju i na arenie europejskiej.”
Erwina:„Ze sportem i rywalizacją sportową mieliśmy do czynienia od najmłodszych lat. Oboje jesteśmy absolwentami AWF. Kiedyś nie było zwyczaju podwożenia dzieci do szkoły. Do szkoły miałam trzy kilometry w terenie mocno górzystym. Trasę tą pokonywałam pieszo dwa razy dziennie bez względu na pogodę. Takie były czasy. Spoglądając w przeszłość odrobinę żartuję sobie, że już od dziecka musiałam dużo i szybko chodzić i nie miałam wyboru, chcąc nie chcąc, chodzenie musiałam lubić. A teraz dołożyłam do tego kijki, które jeszcze bardziej przyspieszyły i urozmaiciły poruszanie się. Ponadto od jakiegoś czasu wspólnie z Markiem regularnie, dość intensywnie ćwiczymy. Do treningu objętościowego wprowadziliśmy również elementy szybkościowe, interwały, tempówki, podbiegi sprinterskie. To wszystko razem zaczęło przynosić efekty, z czego niezmiernie się cieszymy.
Erwina: „ Największymi moimi dotychczasowymi sukcesami są dwa tytuły wicemistrzyni Europy w górskim nordic walking, w sztafecie mieszanej wraz z: Marzeną Szepieniec, Jakubem Jańcem i Markiem Sokołowskim, oraz górskie, indywidualne wicemistrzostwo Europy na 5km. Mam w swojej kolekcji Puchar Polski wywalczony w Polanicy-Zdroju, w 2020r., wicemistrzostwo Polski na 10km. (Osielsko 2019), brązowy medal mistrzostw Polski w letnim biathlonowym NW (Zakopane 2019), 1m. w ogólnopolskich Mistrzostwach Tarnobrzega, 1m. w Ogólnopolskich Zawodach Dookoła Twierdzy Zamość i wiele innych.” Marek: „ Spośród wielu sukcesów sportowych udało mi się między innymi wywalczyć: Mistrzostwo Europy w pół maratonie (Ferlach – Austria), Puchar Europy 2019 – w klasyfikacji generalnej (na Słowenii, we Włoszech, Austrii, Polsce i Niemczech), 2m. w „generalce” Pucharu Europy w sezonie 2018. Jestem wicemistrzem Europy na 5km (Tirano – Włochy ) i na 10 km. (Roding- Niemcy). Zdobyłem drugie miejsce w Międzynarodowych Mistrzostwach Niemiec, 2m. w European Cup Challenge Trophy (Roding 2019), wicemistrzostwa Europy w górskim NW, na 5km. – indywidualnie i w sztafecie wspólnie z Erwiną. A na krajowym podwórku zdobyłem między innymi: Międzynarodowe Mistrzostwo Polski w górskim pół maratonie (Prudnik 2020), Puchar Polski (Polanica-Zdrój 2019), górskie wicemistrzostwo Polski na 5km. (Krynica-Zdrój 2020), wicemistrzostwo Polski na 5km. (Osielsko 2019).”
Marek: „Oboje z Erwiną najmilej wspominamy górskie Mistrzostwa Europy i drugie miejsce naszej sztafety. Wystawiliśmy drużynę w całości opartą na uczniach i nauczycielach z LO w Rymanowie .Tytuł ten cenię sobie najbardziej i przedkładam go ponad wszystkie inne sukcesy. Jest to fantastyczne uczucie kiedy cały zespół jednoczy się w walce o wspólny cel. Świadomość tego, że jeśli zawalę, to ucierpią na tym inni, daje dodatkową motywację i wyzwala ukryte wewnątrz siły, których wydawać by się mogło, nie ma. A po ukończonej rywalizacji radość całego zespołu jest tak wielka i szczera, że nie da się jej opisać żadnymi słowami.”
Marek: „Tak, jak najbardziej, nordic walking jest dyscypliną dla każdego niezależnie od płci, wieku, statusu społecznego, sprawności fizycznej i kondycji. Przygodę z tą dyscypliną na pewno należałoby zacząć od zakupu najprostszych ale dopasowanych indywidualnie kijków NW i wygodnych butów. Następnie poprosić instruktora o zademonstrowanie podstawowych zasad poprawnego chodzenia. W ten sposób od początku będziemy wyrabiać prawidłową technikę. Zaczynając regularne treningi należy pamiętać o tym, aby stopniowo zwiększać obciążenia (dotyczy to zwłaszcza początkujących). Zbyt duża intensywność lub długość trwania zajęć w początkowej fazie może wywołać nadmierne zmęczenie i zniechęcić do dalszej aktywności. Treningi powinny być atrakcyjne dla ich uczestników, powinny być urozmaicone, zawierać gry i zabawy integracyjne z wykorzystaniem kijków, ukształtowania terenu. To naprawdę bardzo przyjemny i relaksujący sport! Każdy kto spróbuje, pokocha go za uniwersalność i energię, jaką wyzwala.”
Zarządzaj swoją prywatnością
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.