Niezwykle widowiskowe choinki bożonarodzeniowe świata

Choinka to nieodzowny element Bożego Narodzenia. Znajdziemy ją prawie w każdym domu, gdzie obchodzi się Święta. Tworzy w domu niepowtarzalny klimat, jednoczy rodzinę podczas jej przystrajania, oświetla dom i symbolizuje wszystko to, czego pragniemy. Możemy podziwiać choinki ubrane przez nas, podpatrzone u rodziny i przyjaciół oraz miejskie drzewka na rynkach większości miast. Choinki miejskie robią jednak największe wrażenie, m.in. z uwagi na ich okazałe wymiary i ilość zastosowanych światełek. Światowe stolice i wielkie miasta prześcigają się w pomysłach na najpiękniejsze i najoryginalniejsze choinki. Jesteście ciekawi, jak daleko można posunąć się w uwspółcześnianiu tradycji? Przed Wami nietypowa podróż dookoła świata…

Niezwykla choinka4

Nowojorska choinka przy Rockefeller Center

Najbardziej rozpoznawalna choinka na świecie znajduje się w Nowym Jorku, przed Rockefeller Center. Jej tradycja sięga czasów Wielkiej Depresji, kiedy to robotnicy pracujący przy Rockefeller Center ustawili sześciometrową jodłę i przystroili ją żurawiną, łańcuchami z papieru i puszkami. Od tego czasu stała się jednym z symboli Nowego Jorku i największą atrakcją bożonarodzeniowego sezonu w tym mieście. Uroczyste rozświetlenie 45 tys. światełek odbywa się w pierwszym tygodniu grudnia, a ceremonię transmituje się w telewizji. Drzewkiem jest na ogół 20-30 metrowy świerk, pochodzący z lasów północnych USA lub Kanady. Co ciekawe, wyjątkowa choinka nie ma na sobie ani bombek ani łańcuchów, tuż pod nią znajduje się ogromne lodowisko. Jej szczyt przyozdabia 250-kilogramowa gwiazda z kryształów Swarovskiego. Jedna z najsłynniejszych choinek na świecie co roku przyciąga tłumy mieszkańców i turystów.

Choinki bozonarodzeniowe swiata

Nowoczesna choinka Piazza Castello w Turynie

Włochów podobnie jak Amerykanów cechuje duża kreatywność w tworzeniu choinek. To właśnie ich projekty co roku przodują w rankingach na najbardziej zjawiskową choinkę świata. Postawili oni na nieco bardziej nowoczesną formę świątecznego drzewka. Na zabytkowym placu Piazza Castello w Turynie stoi choinka, która swoim kształtem przypomina artystyczną instalację. Niezwykłe ornamenty, z których jest zbudowana podświetlają tysiące kolorowych światełek tworzących niezwykły efekt świetlny. Wprawdzie to wyjątkowe drzewko fizycznie nie jest drzewem, to jednak należy do jednych z najpiękniejszych choinek na świecie.

Niezwykla choinka5 1024x683 1

Paryska choinka w Lafayette

Kolejną imponującą choinkę możemy znaleźć w Paryżu. Centrum Handlowe Lafayette w stolicy Francji słynie z najpiękniejszych, bogato zdobionych choinek na świecie. Co roku inna firma zajmuje się jej ustrojeniem, więc Francuzi czekają na jej spektakularną, zupełnie nową odsłonę z wielkim zaciekawieniem. Świąteczne dekoracje w paryskiej galerii handlowej Lafayette przyciągają tłumy i oczarowują dorosłych, a zwłaszcza dzieci. W tym roku choinka upamiętnia francuskiego lotnika Julesa Vedrinesa, który w 1919 roku wylądował na dachu tego budynku! Nieustraszona odkrywczyni Celesete samolotem lotnika przemierza kulę ziemską, trafia do niesamowitych miejsc i poznaje ciekawe postacie. Swoją odyseję kończy u stóp wielkiej choinki w Lafayette. Choinka ma wysokość 25 metrów i udekorowana jest tysiącami kolorowych prezentów, pomponów oraz bombek. Wokół niej wirują migoczące lampiony i samolot małej Celeste.

Choinka w Zurychu

Niezwykłe dzieło Swarovskiego w Zurychu

Szwajcarzy obchody Świąt Bożego Narodzenia rozpoczynają już pod koniec listopada. Wtedy jak grzyby po deszczu zaczynają pojawiać się tu liczne jarmarki bożonarodzeniowe. Na każdym rynku, przystaniach i parkach unosi się z daleka cudowna woń sera raclette, goździków utopionych w grzańcu i cynamonu. Najbardziej magicznym jarmarkiem jest jarmark odbywający się na dworcu kolejowym w Zurychu. Obłędny zapach przyciąga podróżnych wysiadających z pociągu i sprawia, że ucieczka jest prawie niemożliwa. W samym sercu hali znajduje się ponad 50-metrowa choinka, ozdobiona tysiącami kryształków Swarovskiego. Skrząca tysiącami kryształków choinka w połączniu z odpowiednim oświetleniem to widok naprawdę imponujący, potrafiący na chwilę pozbawić tchu w piersiach.

Niezwykla choinka3

Pływający spektakl w Rio de Janeiro

Na szczególną uwagę zasługuje również niezwykła choinka w Rio de Janerio. Jest to największa choinka na świecie – ma ponad 80 metrów wysokości i błyszczy aż trzema milionami lampek! Każdego roku choinka dekorowana jest wedle innego tematu przewodniego, a od innych świątecznych drzewek odróżnia ją coś innego. Choinka pływa po jeziorze Rodrigo der Freitas. To jedyna pływająca choinka na świecie, która zasłużyła na swoje miejsce w księdze rekordów Guinnessa. Pływająca choinka to zimowa atrakcja turystyczna  Brazylii. Władze miasta przewidują, że do 7 stycznia, kiedy drzewko zniknie z Rio, zobaczy je ponad milion turystów!

Niezwykla choinka2 1024x684 1

Jaki jest ideał świątecznego drzewka?

To, na które cały rok czekamy, które nie zawsze pachnie nawet jeśli jest żywe, lecz zawsze wzbudza radość i entuzjazm, gdy tylko pojawi się w domowych drzwiach. To, na których widok dzieci piszczą i skaczą z radości, a nieco starszym domownikom za każdym razem rozbudza ciepłe wspomnienia świątecznych rodzinnych spotkań. Bez wątpienia każda choinka, nawet najmniejsza, ale przystrojona sercem i radością, w duchu świątecznej atmosfery, jest najpiękniejsza na świecie!

Napisz do nas

Zgoda RODO