Nietypowe grillowanie – zaskocz swoich bliskich

Gdy tylko dni stają się nieco cieplejsze, wielu Polaków wyjmuje grille, a z ogródków rozchodzą się zapachy przysmaków, które sprawiają, że sąsiedzi także zaczynają planować barbecue. Choć tradycja grillowania na dobre rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych, obecnie jest częścią zarówno kultury polskiej, jak i  skandynawskiej.

grill skandynawski w ogrodzie

Nie da się zaprzeczyć, że grillowanie to przede wszystkim sposób na spotkanie  z rodziną i bliskimi oraz wspólne spędzenie czasu w przyjemny sposób. Grillować można w ogrodzie, na działce, czy w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, na przykład nad jeziorem. Jak sprawić, aby kolejne wspólne spotkanie przy grillu było nieco inne niż zazwyczaj?

skandynawskie dania na grilla

Grill – skandynawskie inspiracje

Planując nietypowe grillowanie, możemy poszukać inspiracji w innych kulturach. Jako, że grill to spotkanie na świeżym powietrzu, sposób na spędzenie czasu z bliskimi, ale też skorzystanie z dobrodziejstw natury i relaks na jej łonie, warto zainteresować się, jak robią to np. Skandynawowie. Jeśli chodzi bowiem o docenianie uroków natury i spędzanie czasu na świeżym powietrzu – w ich kulturze jest to mocno zakorzenione i uznawane za niezaprzeczalne prawo każdego z nas.

grill w stylu skandynawskim

A jak grillują Skandynawowie? Gdy tylko pojawi się słońce, oni także wychodzą na zewnątrz i grillują praktycznie wszędzie. Co prawda są ograniczenia i miejsca, w których nie wolno tego robić, w większości parków i skwerów jednak takich przeciwwskazań nie ma. Dlatego popularne są tam przenośne, jednorazowe grille, które można kupić w wielu sklepach.

Szwedzki grill ogrodowy - zestaw z ławkami nad jeziorem

Skandynawowie nie rezygnują też z grillowania na własnych działkach bądź w ogrodach. Jeśli i my również robimy to często, bardziej ekonomiczny jest zakup własnego grilla stacjonarnego. Skandynawski zestaw grillowy wyprodukowany w Szwecji z sosny lapońskiej i ze stalowym paleniskiem wniesie do naszego ogrodu klimat Północy i trochę skandynawskiej magii. Tego typu zestawy sprawdzą się idealnie, jeśli chcemy urządzić w naszym ogródku grilla w stylu naszych sąsiadów z drugiego krańca Bałtyku i zaskoczyć tym samym zaproszonych gości.

potrawy na grilla ze Skandynawii

Grill w nietypowym wydaniu – co zaserwować gościom?

Aby zbliżyć się nieco do skandynawskiego klimatu, przygotujmy przede wszystkim mięso i ryby – kiełbaski (które mogą być przygotowane specjalnie do wrzucenia na ruszt, czyli grillkorv), pierś z kurczaka, łosoś, krewetki. Dodatkowo warzywa, owoce, czy sery, na przykład halloumi – to przysmak nie tylko wegetarian. Bardzo ważne jest, aby zadbać o dodatki, przede wszystkim sałatki. Tradycyjna szwedzka sałatka zrobiona jest z ziemniaków. Można przygotować też domowe fast foody: hamburgery, hot dogi, czy, bardziej skandynawskie, tunnbröd, czyli rodzaj podpłomyków, w które można zawinąć dowolne składniki.

Sauna i balia ogrodowa z przestrzennym tarasem w zestawie.

A po grillu…czas na rozrywkę!

Aby czas spędzony z bliskimi był jeszcze dłuższy i atrakcyjniejszy, podczas wspólnego spotkania w ogrodzie można zaproponować także inne skandynawskie rozrywki, na przykład saunowanie. Jeśli posiadamy w ogrodzie saunę, zaproszenie do niej gości będzie w duchu skandynawskiej tradycji i kultury. Taki sposób spędzenia czasu pozwala na relaks i zacieśnianie więzi, a w Polsce wciąż jest czymś nowym i ciekawym. Z pewnością będzie to dla znajomych duże zaskoczenie – pozytywne!

Napisz do nas

Zgoda RODO