Jak czerpać korzyści z sauny niezależnie od pory roku?

Ekskluzywny zestaw ogrodowy SPA - Scandit 10 z balią kąpielową Kirami Breezy i podestem z ThermoWood

Regularne seanse w saunie niosą za sobą wiele korzyści dla całego organizmu. Mogłoby się wydawać, że jest to dobre rozwiązanie wyłącznie na chłodniejszą część roku. Okazuje się jednak, że w upalnych miesiącach również można cieszyć się dobroczynnym działaniem sauny i korzystać z niej w bezpieczny sposób. Jak zatem czerpać korzyści z saunowych sesji bez względu na porę roku?

Seanse saunowe – kluczowe korzyści dla zdrowia

Korzystanie z sauny wiąże się z wieloma korzyściami zarówno dla ciała, jak i dla samego umysłu. To niezawodny sposób na relaks po długim dniu pełnym wyzwań. Seanse saunowe w znacznym stopniu wspierają regenerację organizmu i jego oczyszczanie z wszelkiego rodzaju toksyn. Systematyczne sesje mają wpływ również na poprawę odporności, lepszy stan skóry czy zmniejszenie dolegliwości bólowych. To dobre rozwiązanie szczególnie w przypadku bólu mięśni wynikającego z intensywnej aktywności fizycznej. Oprócz wpływu na zdrowie fizyczne sauna pomaga także łagodzić stres i skutecznie poprawia nastrój. Sesje w saunie zalecane są również w przypadku problemów ze snem.

Sauna – rozwiązanie na cały rok

Sauna to rozwiązanie odpowiednie na każdą porę roku bez wyjątku – a korzyści zdrowotne wynikające z regularnych kąpieli same zachęcają do kolejnych seansów. Najchętniej korzystamy z niej zimą, kiedy temperatury na zewnątrz są znacznie niższe. W związku z dużą różnicą temperatur ciepło wewnątrz sauny pobudza układ krążenia i w znacznym stopniu wpływa na układ immunologiczny. Latem również można zażywać bezpiecznych kąpieli saunowych – sesja w jeszcze wyższych temperaturach niż te panujące na zewnątrz wpływa wówczas na termoregulację organizmu. To także wyjątkowo skuteczny sposób na zmniejszenie dolegliwości bólowych po treningach – a latem nasza aktywność sportowa zazwyczaj jest znacznie większa. Co więcej, przebywanie w saunie na początku lata umożliwia przygotowanie organizmu do nadchodzących upałów.

sauna zima

W wiosennych miesiącach sauna może się z kolei okazać niezbędna do oczyszczenia organizmu z toksyn i zanieczyszczeń po zimie. Co więcej, sesje saunowe w pierwsze cieplejsze dni roku umożliwiają obcowanie z budzącą się do życia naturą – a to również wpływa pozytywnie na samopoczucie, poczucie spokoju i energię do działania. A jesienią? W coraz chłodniejsze, deszczowe dni sauna przyjemnie ogrzewa ciało, a w razie niechcianych infekcji pozwala szybciej się z nimi uporać. To także prosty sposób na poprawę ogólnego nastroju, kiedy zaczyna dokuczać nam jesienna chandra. Jeżeli dodatkowo podczas seansów towarzyszy nam bliska osoba, minuty spędzone w saunie mogą stać się jeszcze przyjemniejsze.

Odpowiednie przygotowanie sauny na każdą porę roku

Aby móc czerpać wszystkie korzyści saunowania o każdej porze roku, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu swojej sauny do aktualnych warunków pogodowych. Jeżeli postanowiliśmy zrobić sobie przerwę na wiosnę lub lato, po takim okresie warto skontrolować stan techniczny sauny. Warto przyjrzeć się m.in. piecowi, samej obudowie, drzwiom czy ławkom znajdującym się w jej wnętrzu. Warto sięgnąć po dedykowane preparaty do pielęgnacji drewna. Bardzo ważnym krokiem jest również sprawdzenie wentylacji oraz pieca saunowego, stanu zużycia kamieni i grzałek. Obie kwestie muszą gwarantować maksymalne bezpieczeństwo użytkowania sauny. Na koniec należy już tylko sprawdzić stan termometrów, higrometrów i innych akcesoriów w saunie, a jeśli wciąż działają bez zarzutu – przygotować je do seansu. Sesja w tak przygotowanej saunie zapewnia organizmowi wiele korzyści niezależnie od pory roku i panujących na zewnątrz temperatur.

VINGBERG Sauna Scandit5 249

Systematyczne saunowanie bez względu na datę w kalendarzu sprawia, że nasz organizm znacznie lepiej reaguje na zmiany w następnych porach roku. Jeżeli więc dotąd sauna kojarzyła Ci się wyłącznie z jesienią lub zimą, czas zacząć korzystać z niej także w cieplejszych miesiącach. Sauny dostępne w ofercie Vingberg to rozwiązania o solidnej konstrukcji, przystosowane do zmiennych warunków pogodowych i różnych czynników zewnętrznych. Sprawdź, jak wiele korzyści przynoszą całoroczne kąpiele saunowe i ciesz się lepszym zdrowiem i samopoczuciem na co dzień.

Napisz do nas

Zgoda RODO