Drewno materiał budowlany- najlepsza alternatywa dla XXI wieku

2019-08-12T20:20:55+02:00

Moda na powrót do naturalnych materiałów i uniwersalizm drewna sprawiają, że jest ono coraz częściej stosowane we współczesnej architekturze. Nowoczesne technologie obróbki oraz modyfikacji drewna sprawiają, że doskonale odnajduje się ono w różnorodnych projektach. Wynika to z faktu, że surowiec ten łączy w sobie wiele walorów istotnych z ekologicznego i technologicznego punktu widzenia.

PRZEWAGA DREWNA NAD INNYMI SUROWCAMI

Ze względu na swoje właściwości oraz łatwość obróbki drewno od zawsze było surowcem niezastąpionym, a dziś z powodzeniem konkuruje z innymi materiałami budowlanymi takimi jak cegła, stal czy tworzywa sztuczne. Niektóre materiały budowlane  przy wzroście temperatury mogą tracić swoją wytrzymałość i zmieniać strukturę. Drewno przeciwnie, wysycha i staje się mocniejsze. Dzięki dużemu ciepłu właściwemu ściana z drewna magazynuje energię cieplną równie dobrze jak znacznie cięższe  od niej ściany z betonu, cegły czy silikatów. W porównaniu do swoich konstrukcyjnych konkurentów, drewno okazuje się być o wiele bardziej skuteczniejsze w izolowaniu akustycznym, zwłaszcza przylegających do siebie pomieszczeń.

Plac budowy, drewniana architektura

SUPERSZYBKO I SUPERDOKŁADNIE

Stosując drewniane konstrukcje można budować efektywniej, szybciej i bezpieczniej. Wielokondygnacyjny budynek z drewnianych, prefabrykowanych modułów może być gotowy w ciągu zaledwie kilku tygodni od momentu odlania płyty fundamentowej. Drewniany, prefabrykowany most idealnie nadaje się do transportu i instalowania w wyznaczonym miejscu w sekcjach, które są praktycznie kompletne i wymagają jedynie dodania nawierzchni drogowej. Coraz częściej w projektach architektów pojawiają się także drewniane drapacze chmur, wypierając tym samym tradycyjne metody ich budowania.

Budowa z drewnianych prefabrykatów

PRZECIWDZIAŁANIE ZMIANOM KLIMATYCZNYM

Przez półtora wieku stal i beton kształtowały sylwetki świata. Chociaż nie ma powodów by kwestionować ich rolę to jednak zmiany klimatyczne wymagają od przyszłych pokoleń zdecydowanych działań. Branża budowlana stanowi obecnie 40% globalnego zużycia zasobów i emisji CO². Wykorzystanie drewna w budownictwie może zmniejszyć jego emisję o ponad 90%. Drewno jest materiałem całkowicie odnawialnym, a do jego przetworzenia  zużywa się mniej energii i zasobów w porównaniu z wieloma innymi materiałami budowlanymi.

Drewno ze względu na swoją strukturę, kolor i właściwości ma różne zastosowania – jedno nadaje się na  podłogi, inne na elewacje  i tarasy, a jeszcze inne na konstrukcje ścian budynku, zachwycając nas nie tylko swoim wyglądem ale przede wszystkim wszechstronnością zastosowań.

Czas kamienia, cegły i betonu już za nami. Przed nami czas świadomego wyboru  najbardziej ekologicznego materiału jaki oferuje nam natura.

Sadzonka drzewa w rękach
Drewniane konstrukcje architektoniczne
Kaplica Ciszy w Helsinkach, drewniana architektura
Kamppi Chapel, Kaplica Ciszy w Helsinkach
Centrum Kulturalne Jean-Marie Tjibau- drewniane konstrukcje
Jean- Marie Tjibaou, placówka etnograficzna i kulturalna w Numei
Mushrooms of Sevilla, drewniane platformy widokowe w Sevilli
pixel