Drewniana skała z ThermoWood® – nowoczesne saunarium w Helsinkach

2019-08-13T13:54:17+02:00

Kąpiele w saunie to nieodzowna część fińskiej kultury i tożsamości narodowej. Na 5,4 mln Finów przypada 3,3 mln saun. Ponieważ poczucie wspólnoty staje się coraz ważniejszą częścią nowej kultury miejskiej w Finlandii, stworzono projekt ukierunkowany na reaktywację przemysłowej strefy i przekształcenie jej w miejsce przyjazne turystom oraz lokalnej społeczności.

Idea architektoniczna

Niewątpliwie najbardziej interesująca jest sama idea architektoniczna, tworząca  drewniany płaszcz. Ciemny, wewnętrzny budynek mieszczący ciepłe, saunowe przestrzenie okrywa drewniana peleryna o swobodnym kształcie. Na elewację wykorzystano około 4000 desek. Drewniane lamele nie ograniczają od wewnątrz widoku morza, spełniają bardziej funkcję żaluzji i blokują widok z zewnątrz, tworząc tym samym bardzo intymny klimat.
Saunarium- drewniana skała z ThermoWood

Dlaczego Finowie wybrali ThermoWood®?

Elewacja wykonana jest z drewna ThermoWood®, którego wybór nie był przypadkowy. Dzięki właściwościom drewna modyfikowanego termicznie,  zewnętrzna powierzchnia jest bardziej odporna na destrukcyjne działanie zmiennych warunków pogodowych takich jak mróz, wysoka temperatura oraz kontakt ze słoną wodą. Pozostawienie drewna bez ponownego zabezpieczenia pigmentem osiągnęło efekt oczekiwany przez projektantów. Drewno, utrzymując w dalszym ciągu swoje właściwości, uzyskało szlachetny odcień patyny upodabniając się do skały, wtapiając tym samym całą konstrukcję w piękny krajobraz wybrzeża.

Saunarium

Kompleks Löyly udostępnia swoim klientom trzy rodzaje saun ogrzewanych drewnem: stale ogrzewana  sauna, raz dziennie rozgrzewana i utrzymująca temperaturę przez cały dzień oraz prawdziwa rzadkość wśród miejskich saun – tradycyjna sauna dymna. Obiekt oferuje oddzielne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn ale także pomieszczenia wspólne. Między saunami znajduje się strefa spa i miejsce z kominkiem. Po skorzystaniu z sauny można wskoczyć do morza a zimą do „avanto” czyli otworu w lodzie, w którym kąpiel  to popularne hobby w Finlandii.
Publiczna sauna w Helsinkach, otwór w lodzie

Löyly zdobywcą wielu prestiżowych nagród architektonicznych

Löyly to nie tylko miejskie saunarium ale przede wszystkim miejsce integrujące lokalną społeczność. Skandynawski minimalizm połączony z najwyższej klasy wzornictwem, wkomponowany w nadmorski krajobraz zrewitalizowanego wybrzeża to optymalny koncept na spędzenie czasu w jednej z najbardziej przyjaznych i innowacyjnych stolic Europy.
Saunarium zostało udostępnione do użytku publicznego w 2016 roku i jak dotąd otrzymało wiele międzynarodowych  nagród architektonicznych, między innymi:
  • Chicago Athaneum International Architecture Award 2018
  • Build Architecture Award 2017
  • International Space Design Award
drewno ThermoWood wewnątrz saunarium w Hesinkach
Sauna fińska wykonana z ThermoWood w Helsinkach
pixel