Balia ogrodowa czy basen? Co sprawdzi się lepiej w naszym klimacie?

Kto nie chciałby mieć w ogrodzie basenu lub balii, w których mógłby się zrelaksować z rodziną i przyjaciółmi oraz ochłodzić w ciepłe dni. Zastanawiasz się, które z tych rozwiązań jest odpowiedniejsze? I czy w naszym klimacie taka inwestycja w ogóle się opłaca? Sprawdź, jakie są zalety i wady basenu i balii ogrodowej.

Basen – główne zalety

Basen do ogrodu to opcja bardziej standardowa. Może być dowolnych rozmiarów i umożliwia uprawianie sportów wodnych, a więc dbanie o kondycję i zdrowie. Daje ochłodę w ciepłe dni, staje się też miejscem spotkań z bliskimi.
Budowa basenu nie jest tania, ale decydując się na nią równocześnie z budową domu, możemy nieco oszczędzić. Choć decyzję o zakupie możemy podjąć w każdej chwili. Jeśli basen jest nieduży, nie trzeba mieć pozwolenia na jego budowę. Dodatkowo basen ogrodowy jest tańszy niż ten kryty lub wewnątrz domu.

basen ogrodowy

Basen – ale czy na pewno?

Nie można zaprzeczyć, że basen ma dużo zalet. Ale, niestety, w naszym klimacie nie można się nimi cieszyć zbyt długo. Koszty inwestycji są duże, a z basenu można korzystać wyłącznie przez kilka miesięcy letnich. Dużą rolę odgrywa tu też pogoda, która bywa kapryśna. Basen powinien być wykonany z materiałów trwałych i odpornych na mróz, a do kosztów zakupu i instalacji należy też doliczyć stałe wydatki na energię elektryczną zużywaną na dogrzanie obiektu oraz oczyszczenie go.

Kirami balia w ogrodzie

Balia ogrodowa – alternatywa dla basenu

Balia ogrodowa to coraz bardziej popularna alternatywa dla basenu. W krajach, gdzie klimat nie pozwala na cieszenie się długim latem, coraz większą popularność zyskują  balie ogrodowe ogrzewane piecem. Dodatkowo wiele modeli posiada opcję aeromasażu dzięki temu w balii można spędzać czas, relaksując się lub imprezując ze znajomymi.

Zakup balii ogrodowej ma szereg zalet, a wśród nich najważniejszą – z rozwiązania tego korzysta się przez cały rok. Poniesione koszty wynagrodzi więc możliwość ciągłego użytkowania. Balie zakupione od sprawdzonego producenta będą też służyć przez wiele lat, latem do ochłody, zimą natomiast ciepła kąpiel pozwala zahartować organizm i poprawić samopoczucie. To rozwiązanie ekonomiczne jeśli pod uwagę weźmiemy też koszty napełniania – w przypadku balii będzie to jedynie kilkanaście złotych.

Dodatkowo – żeby użytkować balię w ogrodzie, nie potrzebujemy żadnych silnych środków chemicznych, takich jak chlor, którego użycie jest niezbędne w przypadku basenu. Balię można również łatwo przenieść w dowolne miejsce lub przestawić zmieniając aranżację ogrodu.

Balia kapielowa Norra 185 swiatlo LED fiolet

Balia z drewna ThermoWood

Sprawdzeni producenci w swojej ofercie mają różne warianty balii. Do takich firm należy Vingberg. Pierwszym z oferowanych przez naszą firmę produktów jest balia z naturalnego drewna ThermoWood. Występuje ona zarówno w wersji klasycznej, jak i w wersji uzupełniającej ogrodowe spa. Balia do schładzania po kąpieli saunowej to możliwość jeszcze bardziej kompleksowej pielęgnacji i terapii naszego ciała i duszy.

Jakość drewna jest bardzo ważna – tylko odpowiedni rodzaj i przygotowanie drewna pozwalają na stworzenie balii, która przetrwa różne temperatury i czynniki atmosferyczne, nie butwiejąc i nie rozszczelniając się. Drewno ThermoWood, powstałe z fińskiej sosny skandynawskiej, jest jednym z najodpowiedniejszych do wykonania balii. Poddaje się je obróbce cieplnej, trwającej 100 godzin, dzięki czemu staje się odporne na wilgoć, lepiej izoluje ciepło, a także staje się odporne na pleśń i grzyby. Usunięta zostaje też żywica, dzięki czemu nie przedostaje się ona do wody ani nie plami ubrań. Przygotowane w ten sposób drewno nie wymaga impregnacji. Jest w stu procentach naturalne.

Kirami Feeling 35 horizontal

Fińska balia z wkładem plastikowym

Fińska balia kąpielowa z wkładem plastikowym to nowość w ofercie naszej firmy. Tradycyjna na zewnątrz, komfortowa i nowoczesna w środku. Plastikowy wkład jest wygodny i prosty w utrzymaniu. Czyni też balię wyjątkowo lekką, co ułatwia transport i montaż. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie prostotę i wygodę. Wymaga mniej czasu na czyszczenie i utrzymanie. Balia taka może stać się miejscem wypoczynku dla całej rodziny i centrum wieczornych spotkań, a wodne seanse przyniosą ochłodę latem i ciepłą chwilę odprężenia zimą. Oferujemy możliwość zamontowania oświetlenia LED, co pozwoli na stworzenie jeszcze bardziej wyjątkowego klimatu.

Kirami Feeling 20 horizontal

Czy balia ogrodowa będzie dobrym rozwiązaniem?

W naszym klimacie jest to z pewnością ciekawa i godna uwagi alternatywna dla tradycyjnego basenu. W odróżnieniu od niego, będzie służyć domownikom i gościom przez cały rok. Jest też łatwiejsza w utrzymaniu, zwłaszcza jeśli wybierzemy opcję z plastikowym wkładem. Tradycyjne balie również łatwo jest utrzymać w czystości: można dokupić do nich pokrywę termiczną, czy środek do dezynfekcji (np. BioCool, który nie zawiera chloru i jest biodegradowalny – dostępny w zestawie na naszej stronie).

Oczywiście minusem będzie niemożność pływania, a więc jeśli naszą główną motywacją jest uprawianie sportu, postawmy na basen. Jeśli jednak zależy nam przede wszystkim na stworzeniu przyjemnego miejsca relaksu i spotkań oraz na zadbaniu o nasze zdrowie – wówczas balia ogrodowa będzie z pewnością korzystniejszą inwestycją.

Napisz do nas

Zgoda RODO