Wpływ drewna na nasze zdrowie
Od kilku lat coraz chętniej zwracamy się w stronę matki natury. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie drewna z uwagi na zdrowie. To atmosfera, która sprzyja dobremu samopoczuciu, zmniejsza ryzyko powstawania chorób, a nawet poprawia kondycję psychiczną. Co więcej, naturalne drewno oddycha i pięknie pachnie, a aromat ten pozytywnie oddziałuje na organizm. Co jest w nim zatem takie wyjątkowe? Naturalność, której podświadomie każdy z nas potrzebuje, wysoka jakość, którą lubimy się otaczać czy ciepło, w którym czujemy się komfortowo?
Zwrot człowieka ku naturze
Obserwowany od kilku lat trend, który można w dużym skrócie opisać jako zwrot człowieka ku naturze. Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.
Dlaczego otaczanie się drewnem jest dla nas dobre?
Drewno zaliczane jest do najbardziej czystych, zdrowych i ekologicznych materiałów. Ma na nas korzystny wpływ porównywany do bezpośredniego kontaktu z naturą. Z analiz przeprowadzonych w ramach najnowszego programu badawczego wynika, że pomaga ono obniżyć poziom stresu, korzystnie wpływa na ciśnienie krwi i wyrównuje rytm serca, a zadaniem niektórych nawet obniża poziom cholesterolu w organizmie. Drewno jako materiał budulcowy jest także najbezpieczniejszy dla naszego zdrowia pod względem emisji szkodliwych substancji. Jest ono zakwalifikowane do najwyższej skali materiałów budowlanych- M1. Co więcej, drewno wydziela naturalne olejki eteryczne, wspomagające pracę układu oddechowego i wpływające kojąco i regenerująco na cały organizm. Ma one także właściwości bakteriobójcze i grzybobójcze. Wspaniale również pachnie, zapewniając subtelną i dobroczynną inhalację.
Drewno idealne dla alergików
Osoby zmagające się z różnego rodzaju uczuleniami i dokuczliwymi alergiami powodowanymi przez kurz i roztocza, w drewnianym domu w końcu odetchną pełną piersią. Wszystko dlatego, że nie występuje tam zjawisko elektryczności statycznej, a więc kurz nie ma szans osiąść na ścianach czy podłodze. Podłogi czy ściany z drewna łatwo się również czyści i wcale nie trzeba stosować w ich przypadku żadnych agresywnych środków czyszczących, co również ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie.
Drewniane sauny i balie do ogrodu
Naturalne i terapeutyczne właściwości drewna wykorzystuje się również w saunach i baliach coraz częściej goszczących w naszych ogrodach. Odpowiednie drewno do budowy saun i balii ogrodowych jest ekologicznym, czystym i „oddychającym” materiałem. Po podgrzaniu wytwarza cząsteczki, które nastrajają przyjemnym aromatem. Przede wszystkim chodzi o lecznicze działanie ciepła, naturalność i obcowanie z drewnem. Kontakt ciepłej wody i dobrze wykonaną powierzchnią drewna ze skórą to jedno z najprzyjemniejszych doznań, jakie możemy sobie zafundować po ciężkim dniu lub treningu.