Norweskie domy – czy znasz historię ich kolorów?
Urocze drewniane zabudowania w różnorodnej palecie barw to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów norweskiego krajobrazu. Kolorowe domy mają swoją ciekawą historię, której nie zna wielu turystów. A czy Ty wiesz, od czego zależą – a właściwie zależały – kolory budynków w Norwegii?
Kolor domu w Norwegii – od czego zależy?
Domy w Norwegii zaczęto malować już w XVI wieku. Kolor konkretnego budynku zależał od kilku czynników – kluczowym z nich był status społeczny właściciela. Ceny najpopularniejszych barwników znacząco się między sobą różniły – najmniej zamożni mieszkańcy nie mogli na przykład pozwolić sobie na białą farbę, zarezerwowaną dla bogatszych obywateli. Obecnie kolory norweskich domów nie mają żadnego związku ze statusem i sytuacją finansową zamieszkujących w nim osób. Większość z nich występuje w odcieniach szarości oraz bieli, jednak wciąż wiele budynków zachwyca ciepłą czerwienią czy żółcią. Pomimo różnorodności barw tworzą one spójną całość i prezentują się wyjątkowo ciekawie. Czerwone, białe i żółte domki przy fiordach to jeden z piękniejszych widoków, jakie można podziwiać w tych okolicach – zwłaszcza w północnej części Norwegii. Większość starszych domów wykonanych jest z trwałego skandynawskiego drewna – do lat siedemdziesiątych nie stawiano raczej murowanych budynków. Połączenie drewnianych desek z charakterystycznym kolorem tworzy niepowtarzalny, wyjątkowo przytulny efekt.
Budynek w kolorze czerwonym – dom uboższych mieszkańców
Posiadłości najmniej zamożnych obywateli Norwegii można było poznać po czerwonym kolorze ścian – takich domów było wówczas w tych stronach najwięcej. Barwnik ten był bowiem zdecydowanie najtańszy – do malowania domów wykorzystywano miedź, a nawet krew zwierząt i ryb. Nie bez powodu czerwone domostwa należały właśnie do osób trudniących się rolnictwem czy rybołówstwem – najwięcej takich budynków można więc było spotkać m.in. w wioskach rybackich. Niektórzy malowali także domy na czerwono, aby imitowały one z daleka gotyckie katedry.
Żółty lub pomarańczowy dom – oznaka zamożnych gospodarzy
Farby w kolorze żółtym i pomarańczowym należały do nieco droższych – z tego też powodu można było spotkać je na domach średniozamożnych mieszkańców. Budynki w tych odcieniach należały zazwyczaj do rzemieślników czy kupców. Żółty barwnik pozyskiwany był z ochry, czyli skalnej zwietrzeliny, oraz tłuszczu.
Białe domy – posiadłości osób najzamożniejszych
Biały kolor ścian oznaczał, że posiadłość zamieszkują najbogatsi Norwegowie – biała farba powstawała bowiem z droższej bieli cynkowej. Ze względu na rzadkość oraz wyższą cenę barwnika nie każdy mieszkaniec mógł sobie pozwolić na jego zakup i pokrycie nim wszystkich ścian. Chcąc uchodzić za nieco bogatsze niż w rzeczywistości, niektóre osoby pokrywały białym barwnikiem jedynie frontową część domu, a mniej widoczne ściany malowały na „tańszy kolor”.