Zaplanuj i stwórz swój wymarzony ogród

Trendy związane z aranżacją ogrodu zmieniają się podobnie jak te dotyczące wnętrz, które zdecydowanie biegną ku prostocie. Minimalizm to rozwiązanie zarówno w stylu życia, jak i wystroju. Należy zastanowić się, w jakim klimacie urządzony jest nasz dom, ponieważ ogród powinien być osadzony w tej samej estetyce, zachowując zarówno spójność kolorystyczną, jak i materiałową.

Wiosna to najważniejszy okres, w którym powinniśmy otoczyć nasz ogród specjalną opieką, więc jeśli chcemy cieszyć się jego pięknem w letnie dni, to już ostatni dzwonek żeby zacząć przygotowania!

planowanie ogrodu 1 1200x798 1

Dobry plan to podstawa

Przed przystąpieniem do pierwszych prac należy dobrze przemyśleć aranżację naszego ogrodu. Najlepiej jest przelać wszystkie pomysły na papier i uwzględnić wszelkie nasadzenia oraz małą architekturę. Do tego planu sukcesywnie możemy dołączać działania, co znacznie usprawni i skoordynuje zakładanie ogrodu. Zanim jednak wbijemy łopatę w ziemię, zastanówmy się, gdzie będą znajdować się ścieżki, rabaty kwiatowe, placyki wypoczynkowe, altana czy pergole. Uwzględnijmy również użytkową część z warzywniakiem, piaskownicą lub psią budą. Wszystko powinno mieć swoje miejsce i ciekawie ze sobą współgrać.

skaly w ogrodzie 1200x800 1

Dostosuj swój ogród do otoczenia

Znajdźmy zalety naszej działki i dostosujmy do niej ogród. Zaletą miejsca może być np. ciekawie ukształtowany teren, obecność wody, sąsiedztwo lasu czy stary mur. Jeżeli mamy działkę widokową lub ciekawe otoczenie wyłaniające się spoza sąsiedzkich murów nie należy go ukrywać za wysokim ogrodzeniem, lecz uwydatnić i wyeksponować. Gotowe elementy wystroju można dodatkowo podkreślić roślinami lub architektonicznymi detalami oraz włączyć je w kompozycję całości. Należy również wziąć pod uwagę nasłonecznienie czy zacienienie działki i narażenie na wiatry. Ma to bowiem kluczowe znaczenie przy wyborze roślinności do naszego ogrodu.

przyrzady ogrodniczejpeg 1200x441 1

Dobierz odpowiednie rośliny

Gwarancją prawidłowego wzrostu i zdrowego wyglądu roślin jest ich odpowiednie dobranie nie tylko do miejsca, ale również do rodzaju gleby. Zanim wyruszymy do centrum ogrodniczego, przyjrzyjmy się swojej działce pod kątem siedliska. Pomyślmy o korzeniach naszych przyszłych roślin. Na piasku bowiem na pewno nie urosną nam kaczeńce, a w głębokim cieniu rozchodniki ani róże. Ziemia po budowie domu może być znacznie zdegenerowana i może warto zastanowić się nad nawiezieniem warstwy ziemi urodzajnej, a pod krzewy i drzewa przygotować doły zaprawione mieszanką torfu, piasku i kompostu.

Pamiętajmy, że jeśli mądrze zadbamy o nasze rośliny, to na pewno się nam za to odwdzięczą w przyszłości, ciesząc nasze oczy swoim pięknem!

kolorowy ogrod 1200x782 1

Zachowaj ład – sadź rośliny grupami

Jeżeli chcemy uniknąć chaosu, warto stosować stonowane kolorystycznie nasadzenia. Nie dajmy ponieść się emocjom i nie kupujmy pojedynczych roślin. Najpiękniejszy efekt daje działanie dużymi plamami kolorów. Monochromatyczne nasadzenie jednego gatunku będzie pięknym tłem dla kolorowych rabat i architektonicznych detali. Liczebność grup dostosujmy do wielkości ogrodu, w którym nie powinno jednak zabraknąć pięknego, zielonego trawnika, będącego również ciekawym tłem dla kolorowej roślinności.

strefa relaksu w ogrodzie 1200x800 1

Wisienka na torcie – strefa relaksu

Po wykonaniu szeregu prac w ogrodzie możemy nareszcie zacząć cieszyć się jego pięknem. Nie ma nic bardziej satysfakcjonującego, jak usiąść w wygodnym fotelu i delektować się dziełem, które sami stworzyliśmy. Należy teraz dodać przysłowiową wisienkę na torcie – strefę relaksu.

To właśnie taras z wygodnymi meblami, altana lub ogrodowe palenisko skupia przez wiele miesięcy w roku życie rodzinne i towarzyskie. Dostępność produktów i rozwiązań jest ogromna. Najważniejsze, by zachować spójność z wyglądem domu i całym ogrodem. Niezmiernie popularne stały się ostatnio drewniane parawany, trejaże czy pergole, które mają za zadanie wydzielić zaciszny kącik  lub zasłonić część gospodarczą działki. Przy wyborze mebli ogrodowych to nie cena powinna mieć podstawowe znaczenie. Decydując  się na zakup konkretnych mebli, zwróćmy uwagę na jakość materiałów, z których zostały wykonane, odporność na warunki pogodowe, łatwość utrzymania, a przede wszystkim spójność z otoczeniem.

Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak wspaniale byłoby napić się porannej kawy na własnym tarasie lub zjeść obiad w cudownym ogrodzie, a wieczorem zaprosić przyjaciół do własnej przydomowej strefy relaksu.

A teraz otwórz oczy i zacznij realizować swoje marzenie!

POZNAJ NASZĄ NAJNOWSZĄ OFERTĘ !!!

Napisz do nas

Zgoda RODO