ThermoWood® – Proces

Proces obróbki termicznej ThermoWood® opatentowany został w Finlandii, a pionierska metoda została przebadana i uznana przez  VTT (Technical Research Institute of Finland). ThermoWood® to drewno poddane stopniowej modyfikacji termicznej poprzez wygrzewanie w temperaturach pomiędzy 180 a 212°C w otoczeniu pary wodnej. W trakcie obróbki termicznej, trwającej około 96 godzin nie stosuje się żadnych substancji chemicznych.

Drewno termowane

Jest to ekologiczna i alternatywna w stosunku np. do impregnacji ciśnieniowej metoda obróbki drewna pozwalająca znacząco poprawić cechy drewna, przypisywane często jedynie rzadkim lub drogim egzotycznym gatunkom. Termowanie znacząco poprawia właściwości drewna, odporność na gnicie i podatność na pęcznienie. Wpływa na lepszą stabilność wymiarową i izolacyjność cieplną (o ok. 20-25%), drewno jest bez żywicy i higieniczne. ThermoWood® jest trwalszy niż drewno naturalne w środowisku mokrym.

 

zjęcie natury

Drewno uzyskuje szlachetny, aksamitny ciemny kolor, przez co wizualnie staje się alternatywą dla drewna egzotycznego.

Deska z ThermoWood

Pozostałe wymienione zalety ThermoWood® poszerzają możliwości zastosowania drewna i sprawdzają się w nowoczesnej architekturze i projektach łączących szkło, beton, stal i kamień.

Deska elewacyjna wykonana z drewna termowanego