Skandynawia – ostatnie dzikie miejsca w Europie

W języku szwedzkim istnieje słowo, które daje prawo do swobodnego wędrowania przez szwedzkie bezdroża. Allemansrätten (dosłownie „prawo wszystkich ludzi”) związane jest z naturalną potrzebą człowieka do przebywania pośród natury, zagwarantowane przez szwedzką konstytucję.
W Szwecji pozwala się m.in. na biwakowanie nawet na prywatnym terenie – przy zachowaniu odpowiedniego dystansu od zabudowań. To zachęta do odkrywania otaczającej nas przyrody i zaproszenie do doświadczania dobrodziejstw płynących z przebywania na świeżym powietrzu: pieszych wycieczek po lasach, poszukiwania dzikich owoców i grzybów, pływania w otwartych wodach, pokonywania bezkresnych przestrzeni na nartach czy w ubłoconych butach.

Akapit 1

Ziemia Obiecana

Skandynawia, a szczególnie jej północna część, to Ziemia Obiecana dla wszystkich, którym marzy się wypoczynek w otoczeniu pięknej, pierwotnej, nieskażonej przyrody oraz ogromnych, nieograniczonych przestrzeni. Cisza, czyste powietrze, brak tłumów, urocza architektura i bardzo gościnni mieszkańcy – czy można chcieć czegoś więcej w dzisiejszym, zabieganym świecie? Eksploracji sprzyja podejście Skandynawów do kwestii korzystania z przyrody. Mieszkańcy tych krajów od wieków żyją we wspólnocie z naturą. Obecna polityka oraz uczenie dzieci poszanowania do przyrody powoduje, iż jest ona na wielu obszarach nieskażona. Oto miejsca, gdzie czasami docierają tylko zbłąkane podmuchy wiatru…

Akapit 2

Region Jämtland
Pocztówkowe widoki i wszechogarniająca cisza – to największe atuty tego regionu. Charakteryzuje się on bardzo niską gęstością zaludnienia. W sumie zamieszkuje go około 127 tys. osób. Jedną z największych jego atrakcji jest owiane legendą jezioro Storsjön. Można powiedzieć, że to szwedzkie Loch Ness, gdyż wody tego akwenu podobno również zamieszkuje potwór. Nikt go co prawda nie widział, ale i tak warto się tam wybrać, bo okolica jest niezwykle malownicza. Wspaniałe wrażenie robi również prywatne gospodarstwo rolne Moose Garden, znajdujące się w miejscowości Orrviken niedaleko Ostersund. Można je odwiedzić i podziwiać łosie w ich niemal naturalnym środowisku.

Akapit 3

Region Norrbotten

Norrbotten to jednocześnie największy i najdalej wysunięty na północ region Szwecji. Spora jego część znajduje się już poza kołem polarnym, więc będąc tam (w okresie od maja do sierpnia), ma się możliwość doświadczenia na własnej skórze, czym jest dzień polarny. Dla poszukiwaczy niezwykłych zjawisk nie lada gratką będzie sposobność do zaobserwowania zorzy polarnej. Jest to tam dość częste zjawisko. Największym miastem w regonie jest Luleå. Na jej terenie odwiedzić można Gammelstadt – kompleks parafialny, na który składają się kościół i domki, które kiedyś służyły przybywającym do miasteczka z najróżniejszych stron świata pielgrzymom i wędrowcom. Niezwykłe walory historyczne tego miejsca potwierdza fakt, że znajduje się ono na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Akapit 4

Region Västerbotten

Położony jest on między Zatoką Botnicką, a granicą norweską. Słynie on przede wszystkim ze swoich bogatych złóż mineralnych – wydobywa się tam miedź, cynk, ołów a nawet złoto. Region jest znany także ze swoich przeogromnych obszarów leśnych, a co się z tym wiąże – również z przepięknych, surowych widoków. Jest to doskonała destynacja dla wszystkich miłośników białego szaleństwa oraz tych, którzy lubią się zdrowo zmęczyć wędrując po górach. Największym miastem w Västerbotten jest Umeå. Obecnie jest to jeden z najważniejszych ośrodków naukowych w Szwecji i jedno z najszybciej rozwijających się miast w tym skandynawskim kraju.

Akapit 5

Region Västernorrland

Być w regionie Västernorrland i nie odwiedzić Parku Narodowego Skuleskogen to duże niedopatrzenie. Ten przepiękny, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obszar to miejsce, w którym zaobserwować można mnóstwo gatunków fauny i flory, a także obejrzeć pozostałości po dawnych mieszkańcach tych terenów (odkryto tam kurhany pochodzące z epoki brązu!). Krystalicznie czyste powietrze i zapierające dech w piersiach krajobrazy wynagrodzą trudy podróżowania tymi mało zaludnionymi obszarami.

Obrazek wyrozniajacy scaled 1

W obecnym świecie napędzanym przez pośpiech i technologie odczuwamy głęboką tęsknotę za spokojem i naturalnością. Skandynawia to część Europy, gdzie można rozbić namiot dosłownie wszędzie i chłonąć przepiękne, czasami nieskazitelne krajobrazy jak ze skandynawskich baśni. To miejsce gdzie każdy człowiek ma prawo w pełni korzystać z natury. Takich widoków, jakie oferuje Skandynawia, na próżno szukać gdziekolwiek indziej.

Napisz do nas

Zgoda RODO