Finowie mają patent na szczęście!
Co sprawia, że kraj, w którym temperatury regularnie oscylują wokół -20° C, a część terytorium leży przez większą część roku w strefie mroku jest zamieszkany przez najbardziej szczęśliwych ludzi na świecie? Poza oczywistymi względami, jak wysoki poziom edukacji, opieki medycznej i socjalnej, niemniej ważne są jeszcze inne elementy, które zagwarantowały Finom ten radosny tytuł.
W lesie jest coś magicznego, a fińska dusza dobrze o tym wie!
Finowie kochają otaczać się dziką naturą. To z niej czerpią siłę i spokój. Bezkresne połacie lasów i niezwykła przyroda mogą ucieszyć nawet największego ponuraka. Kiedy inni idą na terapię, Finowie zakładają kalosze i zmierzają w stronę lasu. Zielony kolor uspokaja a delikatny szelest liści i igieł sosnowych jest jak muzyka. Wędrując, zagłębiają się w myślach i wypełniają kosz leśnymi jagodami. Po powrocie do domu pieką z nich ciasto i popijają je mlekiem.
Posiadanie nie czyni Finów szczęśliwymi…
Finowie są dość skromni i w większości nie odczuwają potrzeby bogacenia się tylko po to, by mieć więcej i na ogół też nie podkreślają swojego statusu finansowego. Od czasu do czasu można zauważyć drogi zegarek lub garnitur uszyty na miarę, ale ogólnie trudno jest określić dochody osoby stojącej obok nas w kolejce w oparciu o jej wygląd. Na ulicach nie widać superluksusowych samochodów lub ogromnych posiadłości urządzonych z przepychem. W niedawno przeprowadzonych badaniach Finowie deklarowali, że pond 50% z nich wybrałoby wcześniejszą emeryturę i mniejsze dochody od finansowo korzystniejszej opcji emerytalnej w wieku późniejszym.
Znajdź czas dla siebie i swoich pasji
Finowie uwielbiają spędzać aktywnie czas całymi rodzinami, a wielu z nich uprawia ciekawe dyscypliny sportowe. Od jeżdżenia rowerem, spacerów i morsowania, po bardziej zwariowane zawody, jak np. wyścigi z żoną na plecach czy rzut z odległości telefonem komórkowym. W Finlandii roi się od amatorskich chórów, grup tanecznych, orkiestr, kursów językowych, kulinarnych, rysunku, malarstwa, stolarstwa, fotografiki, jogi, aromaterapii itd. Elementem istotnego dbania o swój dobrostan jest zatem rozwijanie swoich pasji, talentów i zainteresowań, które pozwalają nam się pełniej realizować.
Bez sauny ani rusz…
Sauna w kulturze fińskiej ma bardzo szczególne miejsce. Jeszcze 60 lat temu Finowie na wsiach rodzili się w saunie. Już od najmłodszych lat korzystanie z sauny jest dopuszczalne. To dla nich sposób na relaks i pomysł na spędzenie wolego czasu. Ze względu na panujący w saunie klimat i atmosferę, pozytywnie wpływający na samopoczucie i odprężenie, jest to miejsce niekiedy ważnych biznesowych rozmów, pomagające w podjęciu właściwych wyborów. Finlandię definitywnie można nazwać ojczyzną saun, to pionierzy w tej dziedzinie – warto więc brać z nich przykład jeżeli chodzi o czerpanie pozytywnej energii z tych kąpieli oraz doświadczanie fizycznego i psychicznego relaksu.
Fińskie szczęście nie jest zbyt odkrywcze, a wręcz przeciwnie to zbiór prostych, dobrze nam znanych i zdroworozsądkowych zachowań, o których czasami zdarza nam się zapomnieć w chaosie dnia codziennego…
„SZCZĘŚCIE to jedyna rzecz, którą się mnoży, kiedy się nią dzieli”